W odpowiedzi na zaproszenie Mentzena Trzaskowski podkreślił, że jest gotów do rozmowy z wyborcami wszystkich swoich kontrkandydatów, niezależnie od różnic politycznych.
„Jestem gotów do rozmowy z wyborcami wszystkich moich kontrkandydatów. Nie będę tutaj robił rozróżnienia. Widziałem postulaty pana Mentzena. Rozumiem, że to są kwestie, na których zależy jemu, zależy przede wszystkim jego wyborcom. Z wieloma z tych postulatów się zgadzam, więc myślę, że nie będzie problemu” – stwierdził Trzaskowski w wypowiedzi cytowanej przez Onet.
Prezydent Warszawy zaznaczył, że kluczowe w rozmowach z wyborcami są nie liderzy, a same postulaty i oczekiwania ludzi.
„Najważniejsi są wyborcy, z którymi trzeba spokojnie porozmawiać i potraktować w sposób podmiotowy” – dodał.
Trzaskowski reaguje na zaproszenie Mentzena. Co planuje w drugiej turze?
Lider KonfederacjiTrzaskowski gotowy na rozmowy z Mentzenem: Nie będzie problemu zaprosił Trzaskowskiego i Nawrockiego na spotkanie, które miałoby być transmitowane na jego kanale YouTube. Mentzen w swoich mediach społecznościowych zaznaczył, że taka rozmowa to najlepsza okazja, aby przekonać jego wyborców do swoich racji.
„Jeżeli wam zależy na ich głosach, przekonajcie ich do siebie” – napisał w serwisie X. Mentzen zapowiedział, że podczas spotkania poprosi Trzaskowskiego i Nawrockiego o podpisanie ośmiopunktowej deklaracji, która dotyczy kluczowych kwestii politycznych.
Deklaracja Mentzena obejmuje m.in. postulat o braku zgody na podnoszenie podatków, składek i opłat dla Polaków. Jest w niej także zobowiązanie, że potencjalny prezydent RP nie podpisze żadnej ustawy, która ograniczyłaby swobodę wyrażania poglądów, czy też wprowadzałaby ograniczenia w dostępie do broni, wysłania polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, oraz nie podpisze także ustawy dotyczącej ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.
W swoich mediach społecznościowych lider Konfederacji stwierdził, że jego wyborcy nie korzystają z tradycyjnych mediów, lecz preferują komunikację przez media społecznościowe. W związku z tym zaprosił do wspólnej rozmowy kandydatów, którzy chcą pozyskać jego wyborców i liczą na ich poparcie w drugiej turze wyborów.
Deklaracja Nawrockiego – gotowość do rozmowy z Mentzenem
Karol Nawrocki, kandydat wspierany przez PiS, również odniósł się do propozycji Sławomira Mentzena. Na konferencji prasowej, która odbyła się 20 maja, Nawrocki stwierdził, że jest gotów porozmawiać z Mentzenem o przyszłości Polski, zanim ten podejmie decyzję o ewentualnym przekazaniu poparcia.
„Poważny kandydat i poważna oferta. Kandydat, który chce rozmawiać o przyszłości Polski przed przekazaniem oficjalnego poparcia” – mówił Nawrocki. Zauważył, że wielu wyborców Mentzena już pojawiło się na jego spotkaniach, co może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu jego programem. Nawrocki dodał także, że nie obawia się spotkania z Mentzenem, zaznaczając, że w przypadku takiej rozmowy nie ma miejsca dla Trzaskowskiego, który – według niego – nie chciałby przyjść na takie spotkanie.
Ośmiopunktowa deklaracja Sławomira Mentzena
Podczas swojej konferencji prasowej Sławomir Mentzen ujawnił szczegóły swojej deklaracji, która miała zostać podpisana przez kandydatów biorących udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Wśród punktów zawartych w deklaracji znalazły się następujące postanowienia:
-
„Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi Polakom istniejące podatki, składki i opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne dla Polaków”.
-
„Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego”.
-
„Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów zgodnych z polską konstytucją”.
-
„Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy”.
-
„Nie podpiszę ustawy ws. ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO”.
-
„Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni”.
-
„Nie zgodzę się na przekazywanie kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej do organów UE”.
-
„Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych, osłabiających rolę Polski, np. poprzez osłabienie siły głosu lub odebrania Polsce prawa weta”.
Trzaskowski czy Nawrocki? Tak wygląda plan Brauna na drugą turę
Czytaj też:
Zaskakujące wieści ze sztabu Trzaskowskiego. „Zerwano rozmowy”