Kilka minut przed przyjazdem Benedykta XVI zaczął padać deszcz. Zgromadzeni przed gmachem dziennikarze watykańscy nieco narzekali na polską pogodę.
Rozmowa "w cztery oczy" papieża i prezydenta trwała ok. 20 minut. Spotkanie odbyło się w Sali Białej, w której najczęściej prezydent rozmawia z zagranicznymi gośćmi.
Później prezydent Kaczyński przedstawił Benedyktowi XVI swoją najbliższą rodzinę: matkę Jadwigę, córkę Martę Kaczyńską-Smuniewską, 3-letnią wnuczkę Ewę oraz brata Jarosława. W otoczeniu rodziny prezydenta papież pozował do pamiątkowego zdjęcia. Ojciec Święty przygarnął do siebie w tym momencie wnuczkę prezydenta. Prezentacja odbyła się w Sali Rokoko.
Papież wręczył rodzinie Kaczyńskich pamiątkowe różańce. Prezydentowi podarował kopię obrazu mozaiki Madonny z dzieciątkiem, który znajduje się w Pałacu Apostolskim. Sam otrzymał trzy podarunki: kopię włóczni św. Maurycego, którą cesarz Otton III podarował Bolesławowi Chrobremu, różaniec z bursztynu oraz album przedstawiający historię Powstania Warszawskiego, do którego wstęp napisał prof. Władysław Bartoszewski.
Ojciec Święty modlił się w pałacowej kaplicy, gdzie powitał go kapelan prezydencki ks. Roman Indrzejczyk. W kaplicy można zobaczyć witraże projektu Jerzego Kaliny, przedstawiające męczeństwo św. Stanisława i św. Wojciecha. Znajduje się tam także obraz "Zwiastowanie" z 1908 roku autorstwa Kazimierza Alchimowicza oraz plakieta w brązie przedstawiająca Matkę Bożą.
Benedykt XVI jest drugim papieżem, który modlił się w kaplicy Pałacu. Kaplicę zwiedził i modlił się tam jego poprzednik Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 roku.
Prezydent przedstawił papieżowi swoich najbliższych współpracowników: szefa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Urbańskiego, szefową gabinetu Elżbietę Jakubiak, sekretarzy stanu: Macieja Łopińskiego, Roberta Drabę, podsekretarzy: Andrzeja Krawczyka, Lenę Dąbkowską-Cichocką, Małgorzatę Bochenek, Ewę Junczyk-Ziomecką, swojego doradcę Michała Kleibera oraz szefa sejmowej komisji kultury i środków przekazu Pawła Kowala.
Papież przywitał się też z przedstawicielami polskich władz. Ojca Świętego powitali marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Jurek i Bogdan Borusewicz, premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz wicepremierzy: Ludwik Dorn, Roman Giertych, Zyta Gilowska i Andrzej Lepper, wicemarszałkowie Sejmu: Genowefa Wiśniowska, Marek Kotlinowski, wicemarszałkowie Senatu: Krzysztof Putra, Maciej Płażyński, Marek Ziółkowski, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan, I prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Janusz Trzciński. W sali Hetmańskiej, gdzie odbyła się ta cześć wizyty byli obecny też ministrowie.
Chwilę papież rozmawiał z Romanem Giertychem. Wicepremier powiedział, że Ojciec Święty nawiązał w rozmowie do osoby jego wuja - dominikanina o. Wojciecha Giertycha, który jesienią 2005 został teologiem Domu Papieskiego.
W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli też: prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania kard. Zenon Grocholewski, kard. Józef Glemp, kard. Stanisław Dziwisz, substytut Sekretariatu Stanu abp Leonardo Sandri, abp Józef Michalik, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych abp Piero Marini, redaktor naczelny L'Osservatore Romano Mario Agnes, bp Piotr Libera, lekarz osobisty papieża Renato Buzzonetti, redaktor programowy Radia Watykańskiego Andrzej Koprowski i fotograf papieski Arturo Mari.
Papież wspólnie z prezydentem pozowali do zdjęć w drzwiach wychodzących na taras ogrodowy na tyłach Pałacu. Na tarasie miało się odbyć powitania z dyplomatami akredytowanymi w naszym kraju, jednak ze względu na padający deszcz, spotkanie niemal w ostatniej chwili przeniesiono do Sali Kolumnowej.
Korpus dyplomatyczny liczy 109 ambasadorów, a łącznie w naszym kraju akredytowanych jest ok. 1300 dyplomatów. Dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce jest tradycyjnie nuncjusz apostolski - stały szef misji dyplomatycznej stolicy Apostolskiej, obecnie - arcybiskup Józef Kowalczyk.
Benedykt XVI jest drugim - po Janie Pawle II - papieżem, który odwiedził gmach przy Krakowskim Przedmieściu. 11 czerwca 1999 w Pałacu Prezydenckim gościł papież-Polak, który przebywał wówczas w Polsce z siódmą pielgrzymką.
Zbudowany przez Koniecpolskich w połowie XVII wieku Pałac, w następnym stuleciu był rezydencją namiestnika Królestwa Polskiego. Po I wojnie światowej został odnowiony i stał się siedzibą premiera i rządu. Po II wojnie spełniał rolę reprezentacyjną, wykorzystywany był do oficjalnych spotkań o uroczystym charakterze.
W tym gmachu podpisano Układ Warszawski w 1955 roku, układ o normalizacji stosunków między Polską a RFN w 1970 roku, a w 1989 roku toczyły tam obrady Okrągłego Stołu. Od 1994 roku Pałac Prezydencki jest miejscem zamieszkania i urzędowania głów państwa, mieszkali w nim: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, a obecnie mieszka tam L.Kaczyński.
pap, ab