Galeria:
NASA pokazała zdjęcia wykonane przez sondę kosmiczną Juno
Sonda Juno zbliża się stosunkowo blisko gazowego giganta i zdjęcia wykonuje za pomocą kamery JunoCam, w którą jest wyposażona. Instrumenty rejestrowały obraz powierzchni planety dokładnie co 53 dni. Robot wówczas porusza się z prędkością około 209 tysięcy kilometrów na godzinę.
Uzyskanie obrazów z sondy trwać może kilka dni lub nawet kilka tygodni, jednak nie ma wątpliwości co do tego, że warto na nie czekać. Najnowsza seria zdjęć pokazuje niezliczone wirujące chmury i burze na Jowiszu.
Naukowcy z NASA i Southwest Research Institute pod koniec grudnia opublikowali czarno-białe fotografie Jowisza. Teraz, po licznych zabiegach specjalistów, możemy oglądać je w pełni barw. Jeszcze przed końcem roku światło dzienne ujrzał kalendarz z tymi fotografiami.
Sonda Juno rozpoczęła swoją misję 2 sierpnia 2011 roku, a na orbitę Jowisza weszła 4 lipca 2016 roku. Juno przez cały czas misji ma zbliżyć się do Jowisza 37 razy. Badania prowadzone w tym czasie pozwolą określić strukturę planety, ustalić skład jej atmosfery i sprawdzić istnienie gęstego jądra. Naukowcy podkreślają, iż pozwoli to na lepsze zrozumienie ewolucji całego Układu Słonecznego. Wiadomo bowiem, iż planeta miała kluczowe znaczenie dla możliwości pojawienia się życia na Ziemi.