Jakie były początki Fundacji i co się zmieniło w jej działaniach w ostatnich latach?
Naukowa Fundacja Polpharmy powstała 23 lata temu. Przyświecały jej nieco inne cele niż obecnie. Od czasu transformacji systemu w Polsce, dofinansowania zewnętrzne do badań klinicznych znacznie wzrosły, co oczywiście przyniosło nowe możliwości. Naszą obecną strategię opieramy na słowie „bliżej”. Chcemy być bliżej pacjenta, dziennikarzy zajmujących się tematami medycznymi, bliżej przemysłu farmaceutycznego i bliżej środowiska naukowego. W ramach tych czterech obszarów stworzyliśmy różne programy i przedsięwzięcia, które z powodzeniem realizujemy szczególnie w ostatnich trzech latach.
Jakie Fundacja ma plany na najbliższy rok?
Tym, co w ostatnim czasie przedefiniowało profil działań Fundacji, było spotkanie w ramach KRAUM-u –
Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Dyskutowaliśmy przede wszystkim o lukach systemowych, nieobjętych edukacją, które moglibyśmy w jakiś sposób „zapełnić”. Tak właśnie powstał projekt fundacyjnej szkoły Medical School of Your Future. Ma ona na celu pokazanie wybitnym, wyróżniającym się studentom roku 4., 5. i 6. wydziałów lekarskich, na czym polega rola naukowca, i pomoc w przygotowaniu ich do niej. W roku ubiegłym odbyła się już druga edycja Szkoły. Blisko 30 osób wybranych przez uniwersytety medyczne w Polsce wzięło udział w różnych warsztatach, np. jak aplikować o grant, jak sobie radzić ze statystyką, w jaki sposób prezentować osiągnięcia naukowe i inne.
Bardzo zależy nam na tym, żeby kontynuować ten projekt i go rozwijać. Chcemy również w tym roku zainicjować podobne szkolenia dla studentów wydziałów farmaceutycznych – są one już zaplanowane na tydzień między 22 a 26 września. Dzięki takim wydarzeniom najwybitniejsi studenci nawiązują kontakty, nabierają odwagi w kontekście na przykład występowania o stypendia, granty, myślą o swoim rozwoju, uzyskują rady dotyczące ścieżki zawodowej i tworzą społeczności. Jesteśmy z tego niezwykle dumni, szczególnie że otrzymujemy regularnie bardzo pozytywny feedback od uczestników po zakończeniu kolejnych edycji Szkoły.
Jakie jest Państwa najważniejsze działanie?
To na pewno „Konkurs o Grant Fundacji”. W zeszłym roku organizowaliśmy już 23. edycję. Jej tematem było „Zastosowanie sztucznej inteligencji w analizie i zarządzaniu danymi medycznymi”. W ramach tego wydarzenia kładziemy nacisk na zagadnienia nie do końca eksplorowane, a jednocześnie ważne, kluczowe. Takim tematem są właśnie bazy danych – w roku 2024 dodaliśmy do tego zakresu problematykę AI. Wpłynęło wiele projektów, z których nagrodziliśmy jeden, dotyczący analizy obrazów ultrasonograficznych, które są wspomagane przez sztuczną inteligencję w celu predykcji pacjentek z rakiem sutka na chemioterapię neoadjuwantową. Chodzi o opracowanie technik analizy obrazów USG, tak żeby służyły one poprawie odpowiedzi pacjentek z rakiem sutka na chemioterapię neoadjuwantową. Jest to o tyle istotne, że zostaną w tym przypadku wykorzystane techniki tradycyjne, ale też te włączające AI i uczenie głębokie. Kierowniczką projektu jest dr inż. Hanna Piotrzkowska -Wróblewska, adiunktka w Zakładzie Ultradźwięków IPPT PAN, aktywnie współpracująca z warszawskim Instytutem Onkologii.
Jest to temat, w który chcielibyśmy mocno inwestować, odpowiada na potrzeby, które w powszechnym systemie edukacji nie są właściwie w żaden sposób zaadresowane.
Jakie są inne konkursy, które organizuje Fundacja?
Staramy się wypełniać wszystkie luki, dlatego działamy na wielu obszarach. Dla studentów farmacji organizujemy konkurs na najlepsze prace magisterskie, dla studentów medycyny i – od tego roku również studentów farmacji – szkołę, dla wniosków aplikacyjnych w zakresie farmacji – Nagrodę i Medal im. Romana Kaliszana.
Wspólnie z „Pulsem Medycyny” jako partner i – od tego roku – współorganizator organizujemy Konkurs „Złoty Skalpel”, w ramach którego nagradzamy lekarzy zmieniających oblicze polskiej medycyny. Przedsięwzięcie to można postrzegać jako inkubator innowacyjności, ponieważ w ramach Konkursu nagradzane są wszelkie najnowsze osiągnięcia medyczne.
Fundacja współpracuje także z serwisem Rynek Zdrowia.
Jesteśmy partnerem organizowanego przez Rynek Zdrowia Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. W tym roku w marcu odbędzie się jego 10. edycja. Wydarzenie gromadzi wszystkich wpływowe osobistości związane z medycyną i farmacją oraz z zarządzaniem tymi sektorami. W ramach tej współpracy jesteśmy organizatorem panelu „Kontrowersje medyczne – suplementy diety”, który jest kontynuacją debat dotyczących zagadnień budzących wątpliwości pacjentów. W zeszłym roku udało nam się kilka takich obszarów tematycznych poruszyć. Dyskusje w czasie debat, które zorganizowaliśmy, dotyczyły między innymi statyn, a więc leków obniżających poziom cholesterolu, steroidów czy antybiotyków. W ramach tych wydarzeń byliśmy gospodarzami spotkań ze specjalistami w konkretnych dziedzinach z udziałem dziennikarzy medycznych i osób zainteresowanych publicystyką zdrowotną. Były to niezwykle burzliwe i interesujące debaty. W tym roku w ramach Kongresu chcemy poruszyć tematykę suplementów diety. Mamy świadomość, że powinniśmy szerzyć wiedzę na temat wszelkich tematów medycznych – jest to jedno z naszych podstawowych zadań, również na nadchodzące lata.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.