Nowy gatunek roztocza, nazwany Demodex galagoensis, został zidentyfikowany przez badaczy z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii UG we współpracy z lekarzem weterynarii Łukaszem Skomoruchą. To ważne odkrycie otwiera nowy rozdział w badaniach nad zagrożeniami związanymi z hodowlą zwierząt egzotycznych – roztocze bowiem odkryto na skórze małpiatki galago senegalskiego.
Jak relacjonuje profesor Leszek Rolbiecki w rozmowie z PAP, przypadek został zgłoszony przez weterynarza Łukasza Skomoruchę. Specjalista zaobserwował zmiany skórne u galago pochodzącego z prywatnej hodowli. Szczegółowe analizy wykazały obecność pasożyta, który – ku zaskoczeniu naukowców – okazał się nowym gatunkiem nieznanym dotychczas nauce.
Zespół z UG od lat zajmuje się badaniami nad pasożytami występującymi u różnych gatunków zwierząt, zarówno tych żyjących na wolności, jak i trzymanych w niewoli. Jak zaznaczają eksperci, pasożyty mogą przez długi czas pozostawać niezauważone, jednak w sprzyjających warunkach potrafią doprowadzić do poważnych chorób zwanych parazytozami.
Pasożyty wśród egzotycznych pupili. Ciche, ale realne niebezpieczeństwo
Badacze podkreślają, że trzymanie egzotycznych zwierząt, takich jak galago wiąże się z ryzykiem, które wciąż nie jest dostatecznie poznane. Profesor Rolbiecki zwraca uwagę, że pasożyty tych gatunków są jeszcze słabo zbadane, a nieodpowiednie warunki hodowlane mogą prowadzić do ich nadmiernego rozwoju, zagrażając zdrowiu zwierząt.
W przypadku galago senegalskiego zmiany skórne pojawiły się głównie wokół oczu, uszu, pyska i na czole, przybierając postać bolesnych guzków o średnicy dochodzącej do 2 centymetrów.
Czy Demodex galagoensis może być groźny dla człowieka?
Choć nowo odkryty roztocz należy do rodziny, której przedstawiciele występują także u ludzi, eksperci uspokajają – pasożyt jest najprawdopodobniej ściśle związany z galago i nie powinien stanowić zagrożenia dla ludzi.
Naukowcy nie wykluczają jednak możliwości wystąpienia reakcji alergicznych po kontakcie z pasożytem, choć jak dotąd nie zaobserwowano takich przypadków.
Czytaj też:
Niemcy przeżywają „inwazję” pluskwiaków. Te owady są od niedawna w PolsceCzytaj też:
Niezniszczalne pluskwy? Nowa mutacja daje im zaskakującą odporność