29 listopada 2008
-
Wybrano Przedsiębiorcę Roku 2008
Marcin Iwiński i Michał Kiciński zostali laureatami nagrody Przedsiębiorca Roku 2008. Tegoroczny konkurs był szóstym w polskiej edycji międzynarodowego programu Entrepreneur of the Year, którego organizatorem jest Ernst&Young.
Gospodarka -
Telewizja trójwymiarowa zamiast tradycyjnej?
Trójwymiarową telewizję już za rok chce uruchomić sieć komórkowa Orange. Programy byłyby nadawane przez Internet i dostępne także w Polsce. Koncern Fujifilm zamierza wzbogacić wyświetlacze aparatów fotograficznych o trzeci wymiar....
Tylko u Nas -
Nowe przymierze rosyjsko-kubańskie
„Rosja powraca do na Kubę” – powiedział po przybyciu do Hawany prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew. Czy i tym razem Kuba stanie się dla Rosji antyamerykańskim przyczółkiem na zachodniej półkuli?
Świat -
Bush: terroryzm nie będzie miał ostatniego słowa
Prezydent USA George W. Bush oświadczył, że bacznie obserwuje rozwój sytuacji w Indiach po atakach terrorystycznych w Bombaju. Zapewnił też mieszkańców Indii o swoim poparciu.
Świat -
Tajlandia: wybuch przed siedzibą premiera
Co najmniej 34 antyrządowych demonstrantów zostało rannych w wyniku wybuchu granatu, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę czasu lokalnego (sobota wieczór czasu polskiego) przed siedzibą premiera Tajlandii w Bangkoku -...
Świat -
Fedak, Kierzkowska, Bury i Sawicki wiceprezesami PSL
Jolanta Fedak (minister pracy), Ewa Kierzkowska, Jan Bury i Marek Sawicki (minister rolnictwa) objęli stanowiska wiceprezesów Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL - poinformowało biuro prasowe partii.
Kraj -
Irak: 33 ciała w masowym grobie
Niedaleko miasta Chalis, na północ od Bagdadu, znaleziono masowy grób z ciałami 33 osób, w tym kobiet i dzieci. Region ten był dawniej opanowany przez sunnickich rebeliantów.
Świat -
Ruszył proces dr Mirosława G.
Ruszył proces dr. Mirosława G. za przyjmowanie łapówek. 20 jego pacjentów lub członków rodzin oskarżono o ich wręczanie. Większość potwierdziła przekazywanie G. pieniędzy, ale nie jako łapówek, lecz jedynie - "dowodów wdzięczności" za...
Kraj -
Jest porozumienie ws. restrukturyzacji stoczni Gdynia i Szczecin
Po prawie czterech godzinach rozmów podpisane zostało porozumienie między rządem i związkami stoczni Gdynia i Szczecin w sprawie restrukturyzacji zakładów. Pracownicy ze stażem pracy do pięciu lat dostaną odszkodowania od 20 tys. zł, a...
Gospodarka -
Ziobro zaprzecza, że naciskał na Wełnę
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) zaprzecza, by naciskał na zespół prokuratorski badający mafię paliwową, by ten zajmował się politykami związanymi z lewicą. Ujawnioną przez media sprawą domniemanych nacisków może się...
Kraj -
OPEC nie zmniejszył kwot wydobywczych
W trakcie konferencji Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) w Kairze nie podjęto żadnej decyzji w sprawie zmniejszenia kwot wydobywczych, odkładając tę kwestię do następnego spotkania naftowego kartelu 17 grudnia w Algierii.
Gospodarka -
"Kommiersant": rośnie niezadowolenie z powodu reformy armii
- Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, generał Nikołaj Makarow zabronił podwładnym informowania o przebiegu reformy sił zbrojnych i nastrojach w armii - poinformował w sobotę dziennik "Kommiersant".
Przegląd prasy -
Saakaszwili o ataku na Osetię Południową
Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" powtórzył, że podjęta przez niego decyzja o ataku na Osetię Południową w sierpniu była "konieczna dla bezpieczeństwa narodowego".
Przegląd prasy -
29 listopada 2008
Czy Międzynarodowe Trybunały do Spraw Zbrodni Wojennych będą dalej funkcjonować?, kto tak naprawdę zasila szeregi ugrupowań terrorystycznych, czy życie osób, które posiadają takie samo nazwisko jak nowowybrany prezydent-elekt, zmieniło...
Przegląd prasy -
PŚ w skokach: Ammann wygrał, Małysz 14.
Szwajcar Simon Ammann wygrał pierwszy w sezonie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo otrzymując za skoki na odległość 131 i 126,5 m notę 260,5 pkt. Adam Małysz zajął 14. miejsce z notą 219,3 pkt (114,5/121,5).
Życie -
Juszczenko przewodniczącym Sojuszu Ludowego Nasza Ukraina
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko został nowym przywódcą partii Sojusz Ludowy Nasza Ukraina - taka decyzja zapadła w Kijowie na zjeździe ugrupowania.
Świat -
Cenckiewicz: informacja, że Graczyk nie żyje za danymi Sądu Lustracyjnego
Podana w książce pt. "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" informacja, że były oficer SB Edward Graczyk nie żyje, pochodzi z orzeczenia Sądu Lustracyjnego z 2000 r. - powiedział współautor książki Sławomir Cenckiewicz.
Kraj -
Serbia chce modyfikacji porozumienia o wycofaniu wojsk z Kosowa
Prezydent Serbii Boris Tadić uważa, że nadszedł moment, by zmodyfikować podpisaną w 1999 roku umowę z Kumanova, na podstawie której serbskie wojska wycofano z Kosowa i rozlokowano tam siły międzynarodowe KFOR.
Świat -
Czarna seria wypadków na Śląsku
Droga krajowa nr 1, która została częściowo zablokowana w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) w wyniku wypadku lawety przewożącej 8 aut osobowych, jest już całkowicie przejezdna - podała dąbrowska policja.
Kraj -
Pawlak o zniechęcaniu nauczycieli do wcześniejszych emerytur
Nauczyciel, który ma duży staż i kwalifikacje będzie tyle zarabiał, żeby nie opłaciło mu się przechodzenie na wcześniejszą emeryturę - taką filozofią chce się kierować koalicja, przygotowując projekt dotyczący "przejściowych" emerytur...
Kraj -
Zjazd założycielski partii Naprzód Polsko
W sobotę odbył się zjazd założycielski nowej partii Naprzód Polsko. Liderami ugrupowania są byli politycy Ligi Polskich Rodzin.
Kraj -
Grad: w nadchodzącym tygodniu projekt ustawy ws. stoczni
W nadchodzącym tygodniu rząd zajmie się projektem specjalnej ustawy o stoczniach - zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad tuż po podpisaniu porozumienia między rządem a związkami stoczni Gdynia i Szczecin w sprawie restrukturyzacji...
Gospodarka -
Pawlak o zmianach prawnych, zapobiegających spekulacjom na rynku
W Polsce nie ma żadnych przesłanek by pojawiły się zjawiska kryzysowe, ale na naszym rynku pojawiły się działania zbliżone do piractwa finansowego - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zapowiedział podjęcie kroków,...
Gospodarka -
UEFA zapłaci niemieckiej telewizji odszkodowanie
UEFA zapłaci niemieckiej telewizji publicznej ZDF wysokie, sześciocyfrowe odszkodowanie za telewizyjną "wpadkę" podczas czerwcowych mistrzostw Europy w piłce nożnej. Dokładna kwota nie została podana.
Życie -
Turcja: tysiące protestujących starło się z policją
Kilka tysięcy ludzi starło się w stolicy Turcji Ankarze z policją w trakcie demonstracji przeciwko rosnącym cenom i nowej umowie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).
Świat -
Masiel: w większym stopniu zajmę się sprawami terroryzmu
Polski europoseł Jan Masiel, świadek zamachów terrorystycznych w Bombaju, zapowiedział po powrocie do Polski z Indii, że w swojej dalszej pracy w Parlamencie Europejskim w większym stopniu zajmie się sprawami terroryzmu.
Kraj -
Wałęsa laureatem nagrody im. Kazimierza Pułaskiego
Były prezydent Lech Wałęsa został uhonorowany nagrodą "Rycerz Wolności" im. Kazimierza Pułaskiego. Odebrał ją podczas inauguracji V edycji Akademii Młodych Dyplomatów.
Życie -
"Jeśli zamachowcami byli Pakistańczycy, będę działał szybko"
Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari powiedział, że jeśli dostanie dowody na zaangażowanie w zamachy terrorystyczne w Bombaju grup lub osób pochodzących z jego kraju, to będzie działał szybko.
Świat -
Jarosław Kaczyński kłamcą tygodnia
Lidera PiS podłączyliśmy do redakcyjnego wykrywacza kłamstw po jego wystąpieniu na sejmowej konferencji „Odpowiedzialność państwa za zdrowie Polaków”. „PO wspiera po prostu pewien typ trzecioświatowego kapitalizmu,...
Tylko u Nas -
Zmarł architekt Joern Utzon
Duński architekt Joern Utzon, który zasłynął w świecie zaprojektowaniem w 1957 roku gmachu Opery w Sydney, zmarł w sobotę rano w wieku 90 lat - poinformował jego syn Kim.
Życie -
PŚ w biegach w Kuusamo: Kowalczyk trzecia w sprincie
Justyna Kowalczyk zajęła jednak trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w sprincie na dystansie 1,2 km techniką klasyczną w fińskiej miejscowości Kuusamo. Zwyciężyła Słowenka Petra Majdic, przed Szwedką Liną...
Życie -
Wałęsa: uśmiercając Graczyka wszystkich nas ograno
"Wszystkich nas ograno" - tak ocenił były prezydent Lech Wałęsa odnalezienie przez IPN w Białymstoku b. oficera SB Edwarda Graczyka, który według autorów książki "SB a Lech Wałęsa - przyczynek do biografii" - Sławomira Cenckiewicza i...
Kraj -
DRKonga: zatonął statek, 100 zaginionych
Co najmniej 10 osób nie żyje, a około 100 uznano za zaginione po zatonięciu w nocy z czwartku na piątek statku na rzece na północnym zachodzie Demokratycznej Republiki Konga - poinformowała kongijska armia.
Świat -
Ćwiąkalski o połączeniu zawodów prawniczych
Ewentualne połączenie zawodów prawniczych po wypracowaniu wstępnej koncepcji będzie prowadzone w warunkach szerokiego dialogu i dyskusji - powiedział w Warszawie podczas uroczystości 90-lecia polskiej adwokatury minister sprawiedliwości...
Kraj -
Włoski kucharz bohaterem z Bombaju
Bohaterem włoskich mediów jest kucharz z Rzymu Emanuele Lattanzi, pracujący w hotelu Oberoi w Bombaju, który przedostał się do opanowanego przez terrorystów gmachu, by zanieść mleko swej półrocznej córeczce, przebywającej z matką w...
Świat -
Nowa rewolucja w Rosji?
Lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadij Ziuganow ostrzegł, że w Rosji może dojść do nowej rewolucji. Wezwał też Kreml do zrewidowania polityki wobec NATO i Unii Europejskiej.
Świat -
Ziobro: mam nadzieję, że przebije się prawdziwy obraz dr. G
Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) ma nadzieję, że proces przeciwko dr. Mirosławowi G., który rozpoczął się w Warszawie, przyczyni się do tego, że do opinii publicznej przedostanie się prawdziwy obraz tego lekarza.
Kraj -
Indie: brak dowodów na związek obywateli brytyjskich z zamachami
Władze stanu Maharasztra, którego stolicą jest Bombaj, poinformowały, że nie ma dowodów na to, iż obywatele brytyjscy byli zaangażowani w krwawe ataki w tym mieście.
Świat -
Naszych pieniędzy na ratowanie banków nie damy
Gdyby w Polsce wystąpił ostry kryzys, a rządzący posłuchali rad podatników, bankowcy nie mieliby co liczyć na współczucie. Niemal połowa przedsiębiorców i menedżerów najchętniej wsparłaby zagrożone kryzysem małe firmy handlowe, a jedna...
Tylko u Nas -
Szwecja: "nie" dla dokumentów Nord Stream
Dziewięć z dwunastu szwedzkich wyspecjalizowanych instytucji odrzuciło drugi pakiet dokumentów przedstawionych przez spółkę Nord Stream celem uzyskania zgody na budowę podmorskiego Gazociągu Północnego mającego połączyć Rosję i Niemcy.
Gospodarka -
Tajlandia: kordon policji otoczył lotnisko w Bangkoku
Tajlandzka policja utworzyła kordon wokół antyrządowych demonstrantów okupujących główne lotnisko w Bangkoku.
Świat -
MŚ w boksie: złoto dla Polki
Karolina Michalczuk (Paco Lublin) jako pierwsza Polka w historii zdobyła złoty medal bokserskich mistrzostw świata. W finale wagi 54 kg w chińskim Ningbo pokonała Angielkę Nicolę Adams 10:6.
Życie -
Pakistan nie wyśle szefa wywiadu do Indii
Pakistan wycofał ofertę wysłania do Indii szefa swoich służb wywiadowczych, który miał pomóc w śledztwie w sprawie krwawych zamachów w Bombaju.
Świat -
Zginął talibski dowódca przebrany za kobietę
Siły koalicji pod amerykańskim dowództwem zabiły podczas operacji w południowym Afganistanie talibskiego dowódcę przebranego za kobietę - poinformowała amerykańska armia.
Świat -
Rekord świata na 400 m stylem zmiennym
Amerykanka Julia Smit, uzyskując wynik 4.25,87 podczas zawodów Canada Cup na krótkim basenie w Toronto, pobiła rekord świata na dystansie 400 metrów stylem zmiennym należący od kwietnia do Kirsty Coventry z Zimbabwe.
Życie -
Czy można kontrolować nasze myśli?
Proste impulsy elektromagnetyczne wyzwalają w mózgu metafizyczne doznania. U wielu stymulowanych w ten sposób osób można wywołać poczucie obcowania z Bogiem – Chrystusem, Mahometem lub Buddą.
Tylko u Nas -
Dr Mirosław G. chce tajnego procesu
Dr Mirosław G., kardiochirurg ze Szpitala MSWiA oskarżony o korupcję i mobbing swoich podwładnych, chce, by jego proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, bez publiczności, bez dziennikarzy - pisze "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Będzie awantura o sześciolatki?
Wtorkowe posiedzenie Sejmu zacznie się od awantury o sześciolatki - zapowiada "Rzeczpospolita". PiS nie chce dopuścić do prac nad projektem ustawy oświatowej.
Kraj -
Grupa Lotos połączy się z PGNiG?
Nafta Polska należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa rozważa różne scenariusze konsolidacji branży paliwowej - pisze "Parkiet".
Gospodarka -
Nowy bilans ofiar zamachów: 195 zabitych, 295 rannych
W środowych zamachach terrorystycznych w Bombaju zginęło co najmniej 195 osób, a 295 zostało rannych - poinformowały światowe agencje, powołując się na oficjalne źródła indyjskie.
Świat -
Bagdad: ostrzał w Zielonej Strefie, 2 osoby zginęły
Dwóch cudzoziemców-pracowników kontraktowych, odpowiedzialnych za utrzymanie misji ONZ w Iraku, zginęło, a 15 innych zostało rannych w wyniku ostrzału w tzw. Strefie Zielonej, specjalnie chronionym sektorze Bagdadu - poinformował...
Świat -
Tusk i Kaczyński trafią pod sąd
Szykuje się sąd nad Donaldem Tuskiem i Lechem Kaczyńskim. Sędziami mają być premierzy i prezydenci. Na razie zgłosili się aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Józef Oleksy i Włodzimierz Cimoszewicz - pisze "Dziennik".
Przegląd prasy -
Michnik, Baczyński, Schnepf na ławie oskarżonych
30 stycznia przyszłego roku ruszy proces dziewiętnastu polityków i dziennikarzy oskarżonych o pomówienia wobec Jana Kobylańskiego, prezesa Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej - pisze "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Dr Mirosław G. chce tajnego procesu
Dr Mirosław G., kardiochirurg ze Szpitala MSWiA oskarżony o korupcję i mobbing swoich podwładnych, chce, by jego proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, bez publiczności, bez dziennikarzy - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Ban Ki-moon o szansie dla klimatu
W Niemczech sektor energii odnawialnej już generuje 240 mld dol. dochodu rocznie i daje pracę 250 tys. osób. Możliwe, że do roku 2020 znajdzie w nim zatrudnienie więcej osób niż w przemyśle samochodowym - mówi Ban Ki-moon, sekretarz...
Przegląd prasy -
Będzie awantura o sześciolatki?
Wtorkowe posiedzenie Sejmu zacznie się od awantury o sześciolatki - zapowiada "Rzeczpospolita". PiS nie chce dopuścić do prac nad projektem ustawy oświatowej.
Przegląd prasy -
Grupa Lotos połączy się z PGNiG?
Nafta Polska należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa rozważa różne scenariusze konsolidacji branży paliwowej - pisze "Parkiet".
Przegląd prasy -
2008-11-29
Premierzy i prezydenci osądzą Tuska i Kaczyńskiego, dziewiętnastu polityków i dziennikarzy na ławie oskarżonych, zapowiedź sejmowej awantury o sześciolatki oraz sekretarz generalny ONZ o szansach dla klimatu - o tym m.in. pisze...
Przegląd prasy -
Urażony ośmiolatek rozbił samochód nauczycielki
Urażony ośmiolatek ze szkoły podstawowej w Zwickau (we wschodnich Niemczech) rozbił samochód swojej nauczycielki - podała niemiecka policja.
Życie -
Zamachowcy odwiedzili wcześniej Bombaj
Kilku zamachowców, biorących udział w środowych atakach w Bombaju, odwiedziło to miasto przed kilkoma miesiącami i żyło w Indiach, udając studentów - napisał indyjski dziennik "Times of India".
Świat -
Inkaska mumia odkryta w Machu Picchu
Peruwiańscy archeolodzy w pobliżu ruin miasta Machu Picchu odkryli inkaską mumię i 25 przedmiotów ceremonialnych - poinformowały źródła Peru.
Życie -
Taj Mahal pod kontrolą komandosów
Zakończyła się operacja komandosów w hotelu Taj Mahal w Bombaju, mająca na celu wyparcie terrorystów okupujących budynek - poinformowały indyjskie władze.
Świat -
Niewielkie wzrosty na giełdzie w Nowym Jorku
Niewielkimi wzrostami zakończył się tydzień na giełdzie w Nowym Jorku.
Gospodarka -
Cierpienia podstarzałego Nicolasa
Zbolały wyraz twarzy Nicolas Cage’a ze zwiastuna „Ostatniego zlecenia” powinien być najlepszym ostrzeżeniem przed wybraniem na ten film do kina.
Kultura