Jan Sobieski królem. Historyk: Przeprowadził doskonałą kampanię. Jego popularność była ogromna21maj2022, 7:21 —
Jan III Sobieski został wybrany na króla w maju 1674 roku. – Przez całą kampanię przedelekcyjną kładziono nacisk na pokazanie Sobieskiego jako zbawcy ojczyzny. Jego popularność była ogromna – opowiada w rozmowie z „Wprost” dr hab. Konrad Bobiatyński z Wydziału Historii UW.
Władze Lwowa odsłoniły kamienne lwy na polskim Cmentarzu Orląt. „Ważny gest”20maj2022, 13:32 —
Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował o odsłonięciu dwóch kamiennych lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Od 2016 roku lwy były zasłonięte, gdyż badano, czy „nie mają charakteru antyukraińskiego”. „Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest” –.napisał szef KPRM Michał Dworczyk po odsłonięciu pomników.
Szlachta była nieufna wobec obcych kandydatów na króla. Dlatego spisała konstytucję 200 lat przed 3 maja20maj2022, 11:15 —
Artykuły henrykowskie przyjęte na sejmie elekcyjnym 20 maja 1573 roku uznawane są czasem za pierwszą polską konstytucję. – Miały stanowić zabezpieczenie przed samowolą władcy, a jednocześnie gwarantować nienaruszalność zasad, na których opierało się funkcjonowanie państwa – tłumaczy w rozmowie z „Wprost” prof. Jolanta Choińska-Mika z Wydziału Historii UW.
Konstytucja 3 maja była rewolucją. „Robespierre też mówił o rewolucji w Polsce, chociaż z obrzydzeniem”3maj2022, 11:28 —
– Autorzy Konstytucji 3 maja mieli świadomość, że tworzą coś, czego wcześniej nie było – wskazała w rozmowie z „Wprost” prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz z IBL PAN. Historyk opowiedziała nam, dlaczego Konstytucję nazywano „rewolucją”, jak bardzo uzasadnione są zarzuty dotyczące sposobu jej przyjęcia przez Sejm oraz jak postrzegano ją za granicą.
Powstanie w getcie warszawskim. Wiedzieli, że zginą, więc chwycili za broń19kwi2022, 9:30 —
19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Żydowski zryw był nie tylko pierwszą tak dużą akcją podjętą przez organizacje konspiracyjne na terenie okupowanej Polski, ale również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Niemców Europie.
Pionier przemysłu naftowego. Ignacy Łukasiewicz był z wielu stron wyjątkową postacią23mar2022, 18:45 —
Ignacy Łukasiewicz to niezwykła postać w polskiej historii. Wynalazca i przedsiębiorca, który nie tylko opracował nowoczesny sposób destylacji ropy naftowej i stworzył pierwszą lampę naftową, ale na niezwykłą skalę rozwinął przemysł naftowy w Polsce. Jednocześnie dbał przede wszystkim nie o swój zysk, o pracowników i rozwój lokalnej społeczności.
Gigantki polskiej nauki. 10 zapomnianych naukowczyń, które warto znać13mar2022, 19:05 —
Bez wątpienia najbardziej znaną kobietą naukowcem w Polsce jest Maria Skłodowska-Curie. Jednak Polek zajmujących się nauką i mających w swoich dziedzinach znaczące, a czasem i znane w całym naukowym świecie osiągnięcia, jest o wiele więcej. Przypominamy dziesięć z nich.
Więcej, ciekawiej i piękniej. Horizon Forbidden West pokazuje, jak powinny wyglądać kontynuacje gier12mar2022, 10:01 —
Horizon Forbidden West pokazuje, jak powinna wyglądać dobra kontynuacja gry z otwartym światem. Jest bardziej rozbudowana, ciekawsza i dużo piękniejsza od poprzedniczki, nie tracąc przy tym istoty rozgrywki, za którą serię pokochali fani. To z pewnością jeden z największych hitów Sony w tym roku i jedna z tych gier, dla których warto kupić PlayStation 5. Przeczytajcie naszą recenzję Horizon Forbidden West!
Historyk: Putin uważa się za człowieka, który naprawia dziejowe krzywdy rzekomo wyrządzone Rosji3mar2022, 20:01 —
Władimir Putin od lat wykorzystuje historię dla uzasadnienia swojej brutalnej polityki. O tym jak rosyjski prezydent patrzy na Ukrainę, opowiedziało „Wprost” dwoje historyków. – Putinowi się w głowie nie mieści, że ukraiński naród jest czymś absolutnie odrębnym od narodu rosyjskiego – mówi nam dr Bartłomiej Gajos z CPRDiP, a dr hab. Katarzyna Błachowska podkreśla, że stwierdzenia Putina o powstaniu Ukrainy są „z gruntu nieprawdziwe”.
O inwazji na Ukrainę decydują siłowicy. Oto najbliżsi doradcy Władimira Putina18lut2022, 18:01 —
Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego ataku na Ukrainę prawdopodobnie osobiście podejmie Władimir Putin. Dookoła rosyjskiego prezydenta są jednak ludzie, którzy doradzają mu w kwestiach bezpieczeństwa. Kim są najbliżsi doradcy Putina, z których wielu zna się z rosyjskim prezydentem jeszcze z KGB?
Relacje Rosja-Ukraina. Najnowsze informacje z 15 lutego15lut2022, 6:21 —
Choć Rosja gra na zwłokę i nie jest jasne, co dokładnie planuje Putin, Amerykanie obawiają się najgorszego. Zaapelowali oni do swoich obywateli na Ukrainie, by ci jak najszybciej opuścili ten kraj, gdyż niebawem podróż ta może być niebezpieczna. Śledzimy sytuację i na bieżąco ją relacjonujemy.
Nie tylko Twardowski. Polacy i kosmos na przestrzeni dziejów13lut2022, 15:32 —
Mikołaj Kopernik jest jednym z najwybitniejszych astronomów w historii, gdyż stał za przewrotem, który zupełnie zmienił myślenie o świecie. Jednak nie jest on jedynym polskim badaczem kosmosu, o którym warto pamiętać. Na przestrzeni wieków Polska wydała na świat wielu wybitnych astronomów.
„Odkrycie, które każe przepisać historię”. Mleczny ząb zmienia wiedzę o neandertalczykach i Homo sapiens10lut2022, 15:55 —
Naukowcy opublikowali badania, z których wynika, że Homo sapiens dotarł do Europy o wiele wcześniej, niż dotąd sądzono. Ponadto udało się udowodnić, że człowiek współczesny zamieszkiwał dolinę Rodanu na zmianę z Neandertalczykami. – To dosłownie każe przepisać na nowo wszystkie nasze książki do historii – uważa prof. Ludovic Slimak z Uniwersytetu w Tuluzie.
Krwawy mord w Parośli rozpoczął rzeź wołyńską. Banderowcy nie oszczędzili nawet niemowląt9lut2022, 18:15 —
Zbrodnia w Parośli, do której doszło 9 lutego 1943 r., była pierwszym masowym mordem na polskiej ludności, dokonanym przez pierwszą sotnię UPA. Banderowcy siekierami zamordowali bezbronnych mieszkańców wsi, od których wcześniej wymusili pomoc i podstępem obezwładnili. Brutalnie zamordowano także niemowlęta i dzieci.
Kontrowersje po spotkaniu prawicy w Madrycie. Ekspert: Tak naprawdę nie ma ono większego znaczenia1lut2022, 7:36 —
– Jeśli PiS będzie rządzić dalej, temat współpracy ze skrajnymi partiami będzie wyłącznie kulą u nogi – uważa prof. Rafał Chwedoruk. Podkreśla, że w obecnej sytuacji geopolitycznej spotkanie w Madrycie „tak naprawdę nie ma większego znaczenia”. – Sytuacja może się zmienić, ale spełnione musiałoby zostać kilka czynników – ocenia politolog z UW.