Samolot zaginął w poniedziałek po tym, jak pilotowi nie udało się wylądować na międzynarodowym lotnisku Mzuzu, zlokalizowanym około 380 km na północ od stolicy Lilongwe. Siły Obronne wysłały drony i co najmniej 200 żołnierzy na teren rezerwatu leśnego Chikangawa, skąd po raz ostatni otrzymano sygnały. Dowódca Paul Valentino Phiri przyznał, że akcję ratunkową opóźniły złe warunki pogodowe.
Prezydent kraju poinformował dzień później, że odnaleziono wrak samolotu. – Akcja poszukiwawczo-ratownicza, którą zarządziłem, mająca na celu odnalezienie zaginionego samolotu, na pokładzie którego znajdował się nasz wiceprezydent i dziewięć innych osób, została zakończona. Znaleziono samolot. Z głębokim smutkiem i przykrością informuję, że okazało się to straszliwą tragedią – powiedziała Chakwera.
Ujawnił, że samolot znaleziono „całkowicie zniszczony” w lesie Chikangawa, dodając, że „słowa nie potrafią opisać, jak rozdarte jest jego serce”.
Maszyna Sił Obronnych Malawi, którą podróżował 51-letni Saulos Klaus Chilima, wystartował ze stolicy w poniedziałek o godz. 9:17 czasu lokalnego. Zgodnie z planem na lotnisku Mzuzu wylądować miał o godzinie 10:02. Tak się jednak nie stało. Wiadomo, że poza wiceprezydentem na pokładzie znajdowała się jego żona i osiem innych osób, w tym kluczowych członków jego partii Zjednoczony Ruch Transformacyjny (UTM). Podróżowali oni na pogrzeb zmarłego trzy dni wcześniej ministra Ralpha Kasambary.
Kim jest Saulos Klaus Chilima?
Saulos Klaus Chilima funkcję wiceprezydenta Malawi pełni od lutego 2020 roku. Przedtem Chilima był także ministrem planowania gospodarczego i rozwoju, a także szefem ds. reform sektora publicznego, które to stanowisko zajmował również wcześniej za rządów byłego prezydenta Petera Muthariki.
Czytaj też:
Samolot z wiceprezydentem Malawi zniknął z radarów. Trwa akcja poszukiwawczaCzytaj też:
Podczas startu do silnika wpadły ptaki. Samolot lecący do Polski musiał zawrócić