Te tajemnicze stworzenia, znane również jako chimery, są blisko spokrewnione z rekinami i płaszczkami, jednak ich budowa nieco je od nich różni – chimery nie mają łusek, a ich szkielety składają się wyłącznie z chrząstki.
Rekin-widmo. Unikalne odkrycie w głębinach Oceanu Spokojnego
Odkrycia dokonała grupa badaczy pod przewodnictwem dr Brit Finucci, znanej również z wcześniejszego odkrycia australijskiego stracharza wąskonosego.
Finucci opisała odkrycie jako „ekscytujące". Podkreśliła przy tym, że stworzenia są mało „wdzięcznym” obiektem badań ze względu na głębinowe siedliska, które utrudniają zarówno obserwacje, jak i badanie ich biologii oraz oceny stopnia zagrożenia gatunku.
Rekin widmo został znaleziony na obszarze dna oceanu znanego jako Chatham Rise. Jest ono położone na wschód od Nowej Zelandii, gdzie te ryby zazwyczaj żyją na głębokości do 2600 metrów.
Rekin-widmo nazwany na cześć babci
Dr Finucci podkreśliła, że wyróżniającą cechą nowego gatunku jest jego długi pysk, który może stanowić aż połowę długości ciała. Nowo odkryty gatunek otrzymał naukową nazwę Harriota avia.
– Avia oznacza po łacinie babcię. Był to mój ukłon w stronę mojej babci, który chciałam złożyć, ponieważ z dumą wspierała mnie ona podczas mojej kariery naukowej – wyjaśniła dr Finucci. – Chimery są poza tym dość starymi krewnymi – babciami i dziadkami – ryb, więc pomyślałam, że ta nazwa będzie dobrze pasować – dodała badaczka.
Początkowo zakładano, że nowo odkryty rekin należy do znanego na całym świecie gatunku, jednak późniejsze analizy wykazały jego genetyczne odrębności oraz fakt, że żyje wyłącznie w wodach Australii i Nowej Zelandii. Odkrycia tego rodzaju są kluczowe dla zrozumienia życia tych rzadkich gatunków i opracowania skutecznych metod ich ochrony.
Czytaj też:
Zachwycające znalezisko na polskiej plaży. „Bałtyk potrafi zadziwić”Czytaj też:
„Zagadka swoich czasów”. Czy to zaginiony niemiecki książę? Naukowcy wpadli na trop