Jerzy Owsiak urodził się 6 października 1953 roku w Gdańsku. W wieku ośmiu lat przeprowadził się z rodzicami do Warszawy, gdzie przed wojną mieszkała jego mama. Ukończył liceum ekonomicznie, a następnie próbował dostać się na studia psychologiczne oraz na ASP. Należał do grupy mazowieckich hippisów.
Jerzy Owsiak — kariera radiowa i telewizyjna
Znajomi muzycy zaprosili Owsiaka do Rozgłośni Harcerskiej. Od 1986 roku prowadził tam swoją audycję. Na początku swojej kariery radiowej utrzymywał się z produkcji witraży. Stopniowo jednak to radio zaczęło stawać się jego główną aktywnością. Po zakończeniu współpracy z Rozgłośnią Harcerską prowadził audycje w Trójce.
Owsiaka można było usłyszeć również w radiowej Jedynce w audycji „Kręcioła”. W sobotnie przedpołudnia na antenie RMF FM prowadził rozmowy ze słuchaczami. W latach 2012-2016 wrócił do Trójki z audycją „Się kręci”. W czerwcu 2016 zakończył współpracę z Polskim Radiem i przeszedł do Antyradia.
Od 1991 do 2007 roku Jerzy Owsiak współpracował z TVP. Z początku dla telewizyjnej Dwójki prowadził program „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”. Program zakończono po 128 odcinkach. Następnie prowadził „Dziurę w koszu” oraz „Kręciołę”. Na antenie tej telewizji nadawane były również Finały WOŚP oraz program "Bezpieczne wakacje".
Jerzy Owsiak — organizacja przystanku Woodstock
W 1995 roku w Czymanowie odbył się pierwszy Przystanek Woodstock, którego organizatorem był Jerzy Owsiak. Od tamtej pory impreza osiągnęła rangę największej tego typu w Polsce i jednej z największych w Europie. Corocznie impreza gości ponad pół miliona uczestników. W 2018 roku zdecydowano zmienić nazwę imprezy na Pol'and'Rock. Powodem była rozbieżność z ideą amerykańskiej wersji festiwalu.
Własna działalność medialna Jerzego Owsiaka
Po odejściu z TVP w 2007 roku Owsiak stworzył własny kanał — Owsiak.TV. Dostępny był na platformie cyfrowej „n”. Dwa lata później program przeszedł od pasma programowego stacji ZigZap, dostępnej na platformie Canal+. Prowadził go do października 2010 roku. Oprócz telewizji powrócił do radia. W latach 2007-2010 miał własną audycję „Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka”. Z początku nadawana była w radiu Wawa, a następnie na antenie Eska Rock.
Od stycznia 2011 roku prowadzi swój wideoblog, prowadzony z początku pod adresem owsiaknet.pl. Trzy lata później przemianowano go na kręcioła.tv.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
W 1993 roku założył Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której został przewodniczącym. Jednak już rok wcześniej zaczął działać przy zbiórkach pieniędzy na kardiologię dziecięcą. Spowodowane było to apelem kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka. Owsiak w tym czasie zaprosił lekarzy na swoją audycję do radia i prosił o wsparcie finansowe słuchaczy.
Już kilka miesięcy przed oficjalnym powstaniem Fundacji, zorganizowana została pierwsza zbiórka pieniędzy. Od tamtej pory Jerzy Owsiak pełnił funkcję głównego organizatora. Z biegiem lat impreza stała się nie tylko ogólnopolska, lecz także międzynarodowa. Do 2023 roku WOŚP zebrał łącznie 1,75 miliarda złotych. Za te pieniądze kupowany jest nowoczesny sprzęt medyczny do wielu polskich szpitali.
Edycja w 2019 roku skończyła się tragedią — zamachem na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Po jego śmierci Jerzy Owsiak zdecydował się odejść z funkcji prezesa zarządu. Ostatecznie pozostał na tym stanowisku.
Osiągnięcia i kontrowersje
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim w 1999 roku oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku. Otrzymał również wiele nagród, takich jak Wiktory (czterokrotnie) czy Order Uśmiechu. Od 2013 roku doktor honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Jednak poza nagrodami i odznaczeniami Jerzy Owsiak ma za sobą również kilka spraw sądowych. W 2003 roku otrzymał karę za zniszczenie prywatnych stoisk w Żarach. W latach 2017-2019 prowadził wiele spraw z Piotrem Wielguckim o zniesławienie. Rok później przegrał w sprawie o znieważenie Krystyny Pawłowicz.
Działania Owsiaka są mocno krytykowane przez środowiska prawicowe i nacjonalistyczne. Uważają one, że prezes WOŚP nakłania ludzi do hedonistycznego stylu życia. Przeciwnicy Owsiaka rozpowszechniają pogłoski, że pieniądze zebrane w trakcie Finałów WOŚP, w rzeczywistości przekazywane są na organizację Przystanku Woodstock. Nie mają one potwierdzenia w rzeczywistości: Owsiak nigdy nie stanął przed sądem w związku z tymi zarzutami.
Jerzy Owsiak — życie prywatne
Wychowywał się w rodzinie milicjanta i księgowej. Jego mama pracowała w sądach, a następnie w Banku PKO. Ojciec został komendantem do spraw gospodarczych w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej. Ważną funkcję pełnili również jego dziadkowie od strony ojca. Dziadek brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a babcia należała do oddziałów Hallera.
Żona Jerzego Owsiaka — Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jest członkinią Fundacji WOŚP. Mają dwie córki: Aleksandrę oraz Ewę. Owsiak to także witrażysta i były psychoterapeuta. Z jego pracowni witraży wyszły projekty, które zostały przekazane do kaplicy w Belwederze oraz do wnętrza hotelu Rialto (od 2019 roku Nobu Hotel Warsaw).