Wiemy już, dlaczego powierzchnia Czerwonej Planety jest czerwona. Mars zawdzięcza swoją barwę zachodzącym na nim procesom geologicznym, a nie występującej na jego powierzchni wodzie.
Kiedy w 1609 r. włoski astronom Galileusz zbudował pierwsze urządzenie, które można nazwać teleskopem, Mars stał się jednym z ulubionych obiektów badań astronomów. Przez wieki jego barwa doczekała się co najmniej kilku ciekawych wytłumaczeń. W 1854 r. William Whewell z Cambridge University ogłosił, że marsjańskie lądy są czerwone, a morza zielone. Jego teoria została uzupełniona w 1877 r., kiedy planeta znajdowała się w tzw. wielkiej opozycji do Ziemi, czyli stosunkowo blisko, i wszyscy ruszyli ją oglądać. 12 sierpnia wyniki tych obserwacji zostały skomentowane na łamach prasy. „New York Times" w artykule „Czy Mars jest zamieszkany” donosił o zdumiewającym podobieństwie marsjańskich i ziemskich struktur geologicznych. W oczach XIX-wiecznych dziennikarzy Czerwona Planeta była niemal drugą Ziemią, a jej charakterystyczny kolor pochodził od marsjańskich drzew, które miały rude liście.
Więcej możesz przeczytać w 41/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.