Wybory: Głosowania w niedziele nie będzie. A czy w weekend będzie obowiązywała cisza wyborcza?

Wybory: Głosowania w niedziele nie będzie. A czy w weekend będzie obowiązywała cisza wyborcza?

Dodano:   /  Zmieniono: 
Wybory, zdjęcie ilustracyjne
Wybory, zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Shutterstock / Dziurek
W niedziele 10 maja nie zagłosujemy w wyborach prezydenckich. Jednak zgodnie z obowiązującym stanem prawnym ten dzień to wciąż oficjalny termin wyborów. Czy w takim razie w weekend będzie obowiązywać cisza wyborcza?

W środę 6 maja wieczorem zawarli porozumienie zgodnie z którym wybory mają odbyć się w późniejszym terminie niż maj. Takie postanowienie zakłada, że formalnie nie zostaną odwołane, ani przesunięte, ale Sąd Najwyższy uzna ich nieważność w związku z nieodbyciem się głosowania 10 maja.

Już we wtorek szef PKW Sylwester Marciniak poinformował marszałek Sejmu, że przeprowadzenie wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych. W związku z tym, że głosowania nie bedzie, ale formalnie wybory się odbędą, pojawia się pytanie, czy w weekend 9-10 maja będzie obowiązywać cisza wyborcza.

Czy w weekend 9-10 maja będzie obowiązywać cisza wyborcza?

Zgodnie z art. 107 Kodeksu wyborczego „w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione” oraz „agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona”.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała komunikat, w którym stwierdzono, że wybory prezydenckie nie mogą się odbyć 10 maja. Dodano, że w tym dniu nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

Czytaj też:
PKW wydała komunikat ws. wyborów 10 maja. Co z ciszą wyborczą?

Opracował:
Źródło: WPROST.pl / Onet.pl / Radio Plus
+
 0

Czytaj także