Kolejny dzień w Kuusamo: Kowalczyk siódma

Kolejny dzień w Kuusamo: Kowalczyk siódma

Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) zajęła siódme miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w fińskiej miejscowości Kuusamo. Zwyciężyła po raz piąty w karierze Finka Aino-Kaisa Saarinen, która odebrała polskiej narciarce żółtą koszulkę liderki Pucharu Świata.

Saarinen wyprzedziła Rosjankę Irinę Chazową i Norweżkę Vibeke Skofterud. Kowalczyk straciła do Finki 27 sekund.

Potwierdziły się w niedzielę słowa trenera Aleksandra Wierietielnego, że Kowalczyk nie jest jeszcze w najwyższej formie. Bieg rozpoczęła wolno. Na trzecim kilometrze była dziesiąta i traciła do biegnącej na czele Norweżki Skofterud 18 sekund. Na półmetku strata Polki do prowadzącej Rosjanki Chazowej wynosiła 20 sekund, ale na kolejnych kilometrach Kowalczyk przyśpieszyła i na dwa kilometry przed metą była czwarta, zachowując szanse na podium. W końcówce narciarce z Kasiny Wielkiej zabrakło jednak szybkości.

Pozostałe reprezentantki Polski zajęły dalsze miejsca. Kornelia Marek (AZS AWF Katowice) była 50., Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin) - 52., a Sylwia Jaśkowiec (AZS AWF Katowice) - 68.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej macierzyństwem wśród najlepszych biegaczek narciarskich pojawiła się dwukrotna złota medalistka olimpijska z Turynu, Estonka Kristina Smigun-Vaehi. Pobiegła o ponad minutę wolniej od Saarinen i została sklasyfikowana na 25. pozycji.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Aino-Kaisa Saarinen zepchnęła Justynę Kowalczyk na drugie miejsce, wyprzedzając ją o 21 punktów. Trzecia jest Słowenka Petra Majdic.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się 6-7 grudnia w niemieckim Duesseldorfie.