Barca rozbiła Szachtar

Barcelona pokonała na Camp Nou Szachtar Donieck 5:1 (2:0) w pierwszym ćwierćfinałowym meczu piłkarskiej Ligi Mistrzów.
Szachtar nie sprawił niespodzianki i nie potrafił przeciwstawić się Barcelonie w pierwszym ćwierćfinałowym meczu piłkarskiej Ligi Mistrzów. Na Camp Nou gospodarze byli drużyną przeważającą od pierwszych minut i nie pozostawili Ukraińcom najmniejszych wątpliwości, że ich przygoda z tegoroczną edycją dobiega powoli końca.

Egzekucja rozpoczęła się bardzo szybko, a rozpoczął ją Andres Iniesta w 98 sekundzie spotkania. Hiszpan nie ma w zwyczaju marnować klarownych sytuacji, dlatego bezlitośnie wykorzystał błąd linii defensywnej i otworzył wynik meczu. Szachtar nie tracił jednak nadziei i próbował konstruować akcje. Najlepszą okazję miał w 15. minucie Brazylijczyk Willian, ale nie wcelował z dystansu do pustej bramki po interwencji Victora Valdesa. Często mylił się także Adriano.

Dużo siły kosztowało piłkarzy z Doniecka krycie Argentyńczyka Leo Messiego, który znacznie absorbował rywali. To głównie dzięki temu, że ściągał na siebie wielu graczy, większą swobodę mieli pozostali zawodnicy Barcelony. Wykorzystał to po raz kolejny Iniesta, który z łatwością przerzucił piłkę nad obroną rywali do Daniela Alvesa, a bramkarz Andriej Piatow w 34. minucie po raz drugi wyciągał ją z siatki.

Druga połowa przebiegała już wyraźnie pod dyktando zespołu Josepa Guardioli. Kibice mecz mogli oglądać ze spokojem i co raz to cieszyli się kolejnymi golami swoich idoli. Na początku piłkarze Szachtara próbowali jeszcze nawiązać walkę, ale z każdą minutą było im coraz trudniej. Tym bardziej, że Katalończycy się nie mylili i wykorzystywali praktycznie wszystkie okazje. Bramkową przewagę powiększył jeszcze Hiszpan Gerard Pique w 53. minucie. Z równowagi wyprowadził ich trochę kontaktowy gol Jarosława Rakickiego sześć minut później. Po rzucie wolnym Ukrainiec lekko dotknął piłkę, która minęła Valdesa i wpadła do bramki.

Barcelona stratę odbiła sobie podwójnie. Zaledwie 60 sekund później trafił Seydou Keita, a na cztery minuty przed końcowym gwizdkiem skutecznie strzelił Xavi. Dzięki zwycięstwu 5:1 Barcelona znacznie przybliżyła się do półfinału, w którym prawdopodobnie przyjdzie jej się zmierzyć z Realem Madryt. Królewscy we wtorek pokonali Tottenham Hotspur 4:0.

FC Barcelona - Szachtar Donieck 5:1 (2:0)

Bramki: dla Barcelony - Andres Iniesta (2), Daniel Alves (34), Gerard Pique (53), Seydou Keita (60), Xavi (86); dla Szachtara - Jarosław Rakicki (59)

Sędziował: Craig Thomson (Szkocja).

Widzów: 86 518.

Barcelona: Victor Valdes - Daniel Alves, Gerard Pique, Sergio Busquets, Adriano Correia (77-Maxwell) - Javier Mascherano, Xavi, Seydou Keita - Andres Iniesta (90+1-Ibrahim Afellay), Lionel Messi, David Villa (70-Pedro).

Szachtar: Andrij Piatow - Darijo Srna, Mykola Iszczenko, Jarosław Rakicki, Rawzan Rat - Tomas Hubschman (82-Eduardo) - Douglas Costa, Jadson (70-Fernandinho), Willian (75-Alex Teixeira) - Henrik Mchitarian, Luiz Adriano.