5,5 roku więzienia za futbolową korupcję

5,5 roku więzienia za futbolową korupcję

Sąd w Bochum skazał Chorwatów Ante Sapina i Marijo Cvrtaka na karę pięciu i pół lat pozbawienia wolności za udział w gigantycznej aferze ustawiania meczów piłkarskich w kilku państwach Europy. Osiemnaście miesięcy spędzi w więzieniu Słoweniec Dragan Mihelic.
Niemiecka prokuratura prowadziła śledztwo w tej sprawie od lutego 2009 roku. W tym czasie zatrzymano 15 osób w Niemczech i dwie w Szwajcarii. Według prawa w  Niemczech nazwiska skazanych nie zostały ujawnione, ale opublikowały je  media.

Sapina uznano winnym uczestniczenia w procedurze ustawiania wyników ponad 20 meczów, w tym kwalifikacyjnych do MŚ - między innymi Liechtenstein - Finlandia we  wrześniu 2009 r. - oraz w rozgrywkach klubowych i ligowych kilku państw (Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Turcji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, a także Kanady). To już drugi wyrok Sapina za to samo przestępstwo - w 2005 roku był on zamieszany w skandal korupcyjny w niemieckim futbolu, którego głównym "bohaterem" był sędzia Robert Hoyzer. Wówczas skazano go na 35 miesięcy pozbawienia wolności. W nielegalny proceder miały być zaangażowane poważne środki finansowe pochodzące od bukmacherów z państw azjatyckich. Prokuratura bada wyniki około 200 spotkań, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że  wpływano na ich wyniki poprzez łapówki oferowane zawodnikom, trenerom i  sędziom.

Sapina i Cvrtak przyznali się, że opłacili bośniackiego sędziego meczu Lichtenstein - Finlandia. Za 52 tysiące dolarów Novo Panic miał zgodzić się na to, by w spotkaniu padły dwa gole w drugiej połowie, w tym jeden po rzucie karnym. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1, a  obydwie bramki padły rzeczywiście w drugiej połowie.