Dallas Mavericks o krok od finału NBA

Dallas Mavericks o krok od finału NBA

Koszykarze Dallas Mavericks pokonali na wyjeździe, po dogrywce Oklahoma City Thunder 112:105 i prowadzą 3:1 w finale Konferencji Zachodniej ligi NBA. Rywalizacja toczy się do czterech wygranych. Piąty mecz rozegrany zostanie w środę w Dallas.
Ponownie sukces Mavericks zawdzięczają znakomitej dyspozycji Dirka Nowitzkiego. Jeszcze na pięć minut przed końcową syreną gospodarze prowadzili 99:84. Wtedy to niesamowitą skutecznością popisał się Niemiec - zdobył 12 pkt, w tym dwa z rzutów wolnych i na siedem sekund przed końcem doprowadził do wyrównania 101:101. Pięciominutowa dogrywka była popisem gry gości, która wygrała piąty mecz z rzędu w play off na  wyjeździe.

Nowitzki już po raz drugi w konfrontacji z Thunder zdobył 40 punktów, miał ponadto pięć zbiórek i trzy asysty. O połowę punktów mniej od  Niemca rzucił Jason Terry. Trzecim zawodnikiem wśród gości z dwucyfrowym wynikiem punktowym był Jason Kidd - 17. Do najlepszych w zespole pokonanych należeli z double-double Kevin Durant - 29 pkt i 15 zbiórek oraz Serge Ibaka - 18 i 10. Dziewiętnaście punktów rzucił Russell Westbrook, natomiast po 12 Thabo Sefolosha oraz  wchodzący na zmiany Nick Collison. Westbrookowi do triple-double zabrakło dwóch zbiórek i tyle samo asyst.

Jeśli Oklahoma City Thunder wygrają konfrontację z Mavs, będzie to  trzeci przypadek w historii rozgrywek NBA, że drużyna przegrywając 1:3 i  nie grająca ostatniego meczu przed własną publicznością zwycięży w  rywalizacji. Poprzednio taka sztuka udała się Houston Rockets w 1995 w półfinale Konferencji Zachodniej oraz Boston Celtics w finale Konferencji Wschodniej w 1968 roku.