ME w szpadzie: brąz Tomasza Motyki

ME w szpadzie: brąz Tomasza Motyki

Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław) zdobył brązowy medal w rywalizacji szpadzistów w szermierczych mistrzostwach Europy w Sheffield. W pojedynku o awans do finału przegrał z Niemcem Joergiem Fiedlerem 12:15. To drugi medal polskiej ekipy w rozpoczętych 14 lipca zawodach. Wcześniej srebro w turnieju indywidualnym szablistek wywalczyła Aleksandra Socha.

Łącznie biało-czerwoni zdobyli 68 medali w historii występów w  ME. Na ten dorobek składa się: 16 złotych, 21 srebrnych i 31 brązowych. 30-letni Motyka, najlepszy szpadzista kontynentu z 2005 roku, wygrał wszystkie sześć pojedynków grupowych i do turnieju głównego przystąpił jako najwyżej rozstawiony. W pierwszej rundzie pokonał Brytyjczyka Jonathana Wilisa 15:8, później Białorusina Siarheja Kuzmicza 15:8, a awans do ćwierćfinału zapewniło mu zwycięstwo nad Hiszpanem Jose Luisem Abajo 15:12.

W walce o miejsce na podium Motyka pokonał mistrza olimpijskiego z  Pekinu Włocha Matteo Tagliariola 15:13. Polak uległ dopiero 11 rywalowi - trzy lata młodszemu Joergowi Fiedlerowi, który wygrał 15:12. Niemiec przed ME był w  światowym rankingu szpadzistów dziewiąty, a wychowanek trenera Adama Medyńskiego plasował się 40 pozycji niżej.