Polskie siatkarki dobrze zaczęły World Grand Prix

Reprezentacja Polski siatkarek w pierwszym meczu turnieju World Grand Prix w Bydgoszczy pokonała Argentynę 3:0 (25:20, 25:17, 25:22). Jest to pierwsza wygrana biało-czerwonych pod wodzą nowego trenera Alojzego Świderka.
Odmłodzona reprezentacja polskich siatkarek do pierwszego meczu wyszła na boisko bardzo skoncentrowana. Pierwsze piłki pokazały, że wśród młodych siatkarek obecna jest trema, jednak już po kilku piłkach Polki się rozluźniły i grały zgodnie z taktyką opracowaną przez trenera Świderka. Świadczy o tym fakt, że początek spotkania należał do Argentynek, które na pierwszą przerwę techniczną schodziły z prowadzeniem 8:4. Jednak druga przerwa techniczna należała już zdecydowanie do Polek, które po serii sześciu punktów z rzędu prowadziły 16:11. To pozwoliło na spokojne dogranie seta i objęcie prowadzenia w meczu.

Najrówniejszą była kolejna odsłona spotkanie, w której do drugiej przerwy technicznej żadnej z drużyn nie udało się zdobyć zdecydowanej przewagi. Końcówkę Polki zagrały jednak bardzo dobrze i zwyciężyły 25:17. Set trzeci był już tylko formalnością i biało-czerwone wygrały w nim 25:22, choć jeszcze w końcówce Argentynki próbowały nawiązać walkę.

Po meczu powiedzieli:

Kapitan Argentyny Emilce Sosa: Graliśmy dzisiaj przeciwko na prawdę mocnej ekipie. Dla obu zespołów był to trudny mecz. Wiemy, że stać nas na więcej i postaramy się pokazać to w kolejnych spotkaniach.

Kapitan Polski Milena Radecka: Jesteśmy bardzo szczęśliwe że udało nam się wygrać ten pierwszy mecz przed własną publicznością. Był to mecz trudny i wyraźnie było widać w naszej ekipie nerwowość. Na pewno potrafimy grać lepiej i z pewnością pokażemy to w kolejnych meczach, ale jak na początek wynik jest świetny.

Trener Argentyny Horacio Bastit: Było to dla na dziwne doświadczenie. Gra przed tak energetyczną publicznością musi być lekko stresująca, a dodatkowo dla nas był to przecież pierwszy start w World Grand Prix. Mam nadzieję, że kolejny mecz wyjdzie nam już znacznie lepiej, ale mimo to jestem zadowolony ze spotkania.

Trener Polski Alojzy Świderek: Zgadzam się ze słowami kapitan Argentyny, że dla obu zespołów był to bardzo ważny mecz. Dla naszych rywali pierwszy w World Grand Prix, dla nas z tak młodym składem, gdzie dla większości siatkarek był to pierwszy występ przed taką publicznością i w takim turnieju. Z wyniku jestem bardzo zadowolony, z gry trochę mniej, z różnych powodów.

- Nerwowość na początku spotkania faktycznie była duża, ale później się to wyklarowało i jakoś poszło. Miałem trochę pretensji do dziewczyn, że kiedy prowadziliśmy z dużą przewagą w zespole następowało samouspokojenie, nie było pójścia za ciosem.