Termin złożenia sprawozdania finansowego za poprzedni rok dla partii politycznych przypada na 31 marca. Jeśli zostanie on przekroczony, Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie z ewidencji.
Znikną partie Schreiber i „Jaszczura”
W tym roku o złożeniu na czas dokumentów zapomniało kilkanaście ugrupowań. Wiele z nich powiązanych jest z głośnymi nazwiskami.
Pod nóż pójdzie chociażby partia Mam Dość 2023, której powstanie w 2022 roku ogłosiła głośna w ostatnich miesiącach Marianna Schreiber, celebrytka i żona posła PiS Łukasza Schreibera. Sama Marianna nie jest już jednak częścią swojej partii – w międzyczasie została z niej wykluczona za naruszenie statutu.– To wypadek przy pracy – stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Marcin Nagórski z Mam Dość 2023.
Zniknąć ma także zarejestrowana w zeszłym roku kontrowersyjna partia Wojciecha „Jaszczura” Olszańskiego Rodacy Kamraci. Niezłożenie sprawozdania przez ugrupowanie będzie na pewno na rękę prokuraturze, która starała się powstrzymać jego powstanie twierdząc, że funkcjonowanie radykalnie nacjonalistycznej partii narusza konstytucję. Marcin Osadowski, jeden z liderów Rodaków Kamratów, przekonuje jednak „Rzeczpospolitą”, że sprawozdanie zostało wysłane, a sprawa będzie wyjaśniana w PKW.
Partia Kołodziejczaka wśród kilkunastu do likwidacji
Zlikwidowane zostanie także Stronnictwo „Piast”, którego byłym szefem rady politycznej jest Janusz Wojciechowski, obecny unijny komisarz ds. rolnictwa powiązany z Prawem i Sprawiedliwością. Grzegorz Wojciechowski, brat unijnego komisarza, mówi „Rzeczpospolitej”, że ostatnio obserwował gwałtowne ograniczenie jej działalności. – Zaczęło się ono wraz ze śmiercią prezesa Zdzisław Podkańskiego w 2022 roku – usłyszeli dziennikarze.
Pod nóż pójdzie także jedna z czterech partii związanych z wiceministrem rolnictwa Michałem Kołodziejczakiem Ruch Społeczny Agrounia Tak. – Bez komentarza – mówi „Rzeczpospolitej” polityk.
Istnieć przestaną również: założona przez m.in. byłych polityków PiS Przyszłość 5.0, Wolnościowcy Artura Dziambora, Regionalna Mniejszość z Większością byłego posła mniejszości niemieckiej Ryszard Galli, partia Polski Ruch Lewicowy oraz ugrupowanie Polska Jest Jedna prezydenta Siemianowic Śląskich Rafała Piecha.
Czytaj też:
„Freak fighty pod Sejmem”. Marianna Schreiber nie przebierała w słowachCzytaj też:
Niezwykła scena w Sejmie. Kołodziejczak wyciągnął długopis z głową krowy