Oto najsłynniejsze cmentarze świata

Oto najsłynniejsze cmentarze świata

Dodano:   /  Zmieniono: 
Aleje starych grobowców - prawdziwych dzieł sztuki. Na tablicach wyryte nazwiska, o których historia nigdy nie zapomni. Oto najstarsze i najsłynniejsze nekropolie na świecie.
Wesoły Cmentarz w miejscowości Sapanta (Rumunia)
Rumuńska nekropolia nazywana jest "wesołym cmentarzem". Kolorowe nagrobki ozdobione są malowidłami, które miały w humorystyczny sposób ukazywać wady i zalety pochowanych tam zmarłych. Z obrazków dowiemy się, jakie zmarły miał pasje i jaki wykonywał zawód. Na nagrobkach wypisano też zabawne, często złośliwe epitafia. Na jednym z nich czytamy: "lubiłem wódkę i z butelką w ręce odszedłem w śmierć".

Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu
Pere Lachaise to największa nekropolia Paryża. Powstał w 1804 roku. Znajdziemy tu nagrobki Balzaka, Moliera, Prousta, Wiktora Huga, Edith Piaf, Jima Morrisona i Marii Callas. Spoczywa tu także wielu zasłużonych Polaków - wśród nich Jan Komarzewski, Teodor Morawski, Jarosław Dąbrowski, Fryderyk Chopin i Cyprian Kamil Norwid.

Highgate Cemetery w Londynie
Nekropolię poświęcono oficjalnie 20 maja 1839 r. Spoczywają tu Charles Dickens wraz z rodziną, Karol Marks, Herbert Spencer, George Eliot. Uznany za jeden z najpiękniejszych cmentarzy epoki wiktoriańskiej.

Cmentarz Mirogoj w Zagrzebiu
Największy cmentarz w Chorwacji uchodzi jednocześnie za jeden z najpiękniejszych cmentarzy na świecie. W arkadach, które mierzą pół kilometra długości, znajduje się kolumbarium z prochami najsławniejszych Chorwatów.

Cementerio de la Recoleta w Buenos Aires
Znajdują się tu groby najważniejszych i najbardziej wpływowych mieszkańców Argentyny: naukowców, artystów, bohaterów wojennych i prominentnych polityków, w tym kilku prezydentów. Spoczywa tu m.in. Eva Perón. Znajdziemy tu misterne mauzolea ozdobione statuami. Cmentarz słynie też z kotów, które całymi gromadami zbierają się przed brama główną. Dzikie zwierzęta dokarmiają okoliczni mieszkańcy i turyści.

Amerykański cmentarz wojenny w Suresnes
Słynny cmentarz amerykańskich ofiar I i II wojny światowej. Znajduje się tu 1541 grobów amerykańskich żołnierzy. W obrębie cmentarza znajduje się również Ściana Zaginionych, na której wyryto 974 nazwiska żołnierzy walczących w I wojnie światowej, których los nie został jednoznacznie ustalony. To jedyny amerykańskim cmentarzem wojennym we Francji, na którym spoczywają głównie ranni i zmarli wskutek epidemii w szpitalach (stąd jego położenie - z daleka od pól bitewnych). Wielu pochowanych na cmentarzu zmarła w 1918 na grypę hiszpankę.

Cmentarz Green-Wood na Brooklynie
Jeden z najstarszych i najpiękniejszych cmentarzy nie tylko w Nowym Jorku, ale w całych Stanach Zjednoczonych. Pochowano tu m.in. Jean-Michel Basquiat, Leonarda Bernsteina oraz członków najbliższej rodziny Theodore’a Roosevelta.
 0

Czytaj także