Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane o koronawirusie w Polsce. Z raportu wynika, że w tygodniu 15-21 grudnia odnotowano 3774 zachorowania na COVID-19, w tym 799 ponownych. Hospitalizacji wymaga obecnie 1234 pacjentów, którzy zachorowali na COVID-19. Najwięcej osób zachorowało w województwie mazowieckim (505) oraz śląskim (444). W pozostałych regionach kraju także odnotowano sporo zachorowań:
- dolnośląskie (345)
- wielkopolskie (320)
- zachodniopomorskie (253)
- kujawsko-pomorskie (226)
- małopolskie (224)
- pomorskie(219)
- łódzkie (210)
- lubelskie(180)
- opolskie (142)
- świętokrzyskie (139)
- warmińsko-mazurskie (128)
- podlaskie (127)
- lubuskie (94)
- podkarpackie (93)
- 125 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną
Koronawirus w Polsce. Ile osób zmarło?
Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 44 osoby. Łącznie do tej pory w naszym kraju odnotowano 6 363 329 przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 118 448 osób.
Adam Niedzielski przestrzega: Tendencja się odwróciła
8 grudnia Adam Niedzielski na konferencji prasowej przedstawił najnowsze informacje o rozpowszechnianiu się pandemii COVID-19. – W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z pewnego rodzaju przesileniem. To przesilenie polega na odwróceniu tendencji, bo do tej pory mieliśmy do czynienia z takim systematycznym spadkiem liczby zakażeń, ale również spadkiem liczby hospitalizacji – powiedział minister zdrowia.
Szef Ministerstwa Zdrowia poinformował, że apogeum kolejnej fali pandemii COVID-19 jest prognozowane na koniec stycznia. Adam Niedzielski podkreślił także, jak ważne są szczepienia, które zabezpieczają przed ciężkim przebyciem choroby.
– Dzisiaj chcieliśmy przede wszystkim poinformować o poszerzeniu możliwości szczepień w zakresie COVID-19. Do Polski 5 grudnia dotarły szczepionki przeciwko COVID-19 dla grupy wiekowej od 6 miesięcy do 4 lat. Tych dawek otrzymaliśmy blisko pół miliona i ponieważ schemat szczepienia jest tutaj trójdawkowy to wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci – powiedział minister zdrowia. Polityk zaznaczył, że w przypadku większego zapotrzebowania dostawy będą mogły być uzupełnione. – Tutaj schemat szczepienia jest taki, że pierwsza i druga dawka są podawane w odstępie trzech tygodni, a trzecia, ta dodatkowa dawka, jest podawana po ośmiu tygodniach od przyjęcia ostatniej, czyli drugiej dawki – poinformował Adam Niedzielski.
Czytaj też:
Krótkotrwała gorączka bywa bagatelizowana, a może wskazywać poważną chorobęCzytaj też:
Nowe mutacje Omikronu w Europie. Na Bliskim Wschodzie jeszcze inny wirus