W piśmie „PLOS ONE” opublikowano wyniki badania Uniwersytetu SWPS, które prowadził doktor Konrad Piotrowski (SWPS w Poznaniu) dotyczące polskich rodziców. Jak czytamy, choć spory odsetek społeczeństwa deklaruje, że chciałby mieć dzieci, to sytuacja wygląda inaczej u tych, którzy już mają pociechy.
Polski psycholog przeprowadził badanie wśród dwóch grup rodziców: jedna składała się z osób w wieku od 18 do 40 lat mających dzieci (do ankiety przystąpiło 1775 rodziców), a druga składała się z osób (bez względu na wiek) mających dzieci 18-30 lat (w tym przypadku ankieta objęła 1280 osób).
Badania Polaków: 13 proc. rodziców w kraju żałuje, że ma dzieci
W tej pierwszej grupie (rodziców w wieku 18-40 lat) aż 13,6 proc. z ankietowanych przyznało, że gdyby mogło ponownie podjąć decyzję, to zdecydowałoby się na życie bez dzieci. W drugiej grupie badanych ten odsetek wyniósł 10,7 proc.
Autorzy badania wskazali przy tym, że częściej żałowali posiadania dziecka samotni rodzice: 27,3 proc. badanych bez partnera wyraziło takie zdanie, natomiast wśród samotnie wychowujących dzieci czy będących w nieformalnych związkach 18,2 proc. ankietowanych oceniło, że nie chciałoby mieć potomstwa.
Chęć do „odwrócenia” pewnych decyzji częściej wyrażały też osoby, które określiły swoją sytuację majątkową jako „złą” lub „raczej złą”. W ich przypadku aż 21,4 proc. z nich żałowało, że ma dzieci.
Inny wniosek z badania brzmi z kolei: „Okazało się, że wśród osób mieszkających na wsi i w miastach różnej wielkości oraz wśród osób o różnym poziomie wykształcenia odsetek rodziców żałujących posiadania dziecka był podobny. Nie było również różnic pod względem wieku uczestników i wieku ich dzieci”.