Do zdarzenia doszło w czwartek około godziny 14:30. Służby otrzymały zgłoszenie o starszej kobiecie zamkniętej w rozgrzanym samochodzie stojącym przy ulicy Grudziądzkiej. Funkcjonariusze błyskawicznie pojawili się na miejscu, a razem z nimi wezwano również pogotowie ratunkowe. Na miejscu zastano 85-letnią kobietę zamkniętą wewnątrz samochodu marki Audi.
Toruń. Zostawiła 85-latką matkę w samochodzie na słońcu
„Policjanci potwierdzili, że w osobowym audi zamknięta jest starsza kobieta. W związku z tym, że samochód stał na słońcu, a seniorka dawała wyraźne znaki, że ma problemy z oddychaniem oraz nie była w stanie samodzielnie otworzyć pojazdu, policjant wybił szybę i umożliwił udzielenie 85-letniej kobiecie pomocy przez załogę karetki pogotowia” – poinformowała asp. Dominika Bocian z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.
Kobieta natychmiast trafiła pod opiekę ratowników medycznych. Jej stan wymagał udzielenia pomocy, ale – jak wynika z nieoficjalnych ustaleń – jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.
Właścicielka auta wróciła po czasie. Miała być sędzią
Chwilę po zdarzeniu na miejsce wróciła właścicielka pojazdu – 59-letnia kobieta, która, jak wynika z nieoficjalnych informacji, jest sędzią Sądu Rejonowego w Toruniu. 85-letnia seniorka, zamknięta w aucie, to jej matka.
Na pytania dziennikarzy odpowiedział prezes Sądu Rejonowego w Toruniu, sędzia Jędrzej Czerwiński. „Na chwilę obecną oczekujemy na pisemną informację z Prokuratury wraz z materiałami dotyczącymi zajścia” – poinformował.
Prokuratura bada sprawę. Możliwe konsekwencje
Dokładne okoliczności incydentu bada obecnie prokuratura. Choć kobieta została uratowana, sprawa może mieć swój ciąg dalszy. Pozostawienie osoby starszej w rozgrzanym samochodzie może stanowić podstawę do oceny prawnej czynu pod kątem narażenia życia lub zdrowia.
Zgodnie z art. 160 Kodeksu karnego, „kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. W przypadku osoby, na której ciąży szczególny obowiązek opieki nad pokrzywdzonym – np. członka rodziny – kara może być wyższa.
Policja apeluje o rozsądek w upalne dni
Policja nie po raz pierwszy przypomina, jak niebezpieczne może być przebywanie w nagrzanym pojeździe. „Nigdy nie pozostawiajmy osób w samochodzie, kiedy na zewnątrz jest bardzo ciepło” – apelują funkcjonariusze. Już po kilkunastu minutach temperatura wewnątrz auta może przekroczyć 50°C, co dla dzieci, seniorów i zwierząt stanowi śmiertelne zagrożenie.
Eksperci podkreślają, że nawet przy umiarkowanej temperaturze powietrza (około 24–26°C) wnętrze pojazdu może nagrzać się do 40–50°C w ciągu kwadransa. Osoby w podeszłym wieku, cierpiące na choroby układu oddechowego lub krążenia, są szczególnie narażone na udar cieplny.
Nie pierwszy taki przypadek w Polsce
Podobne sytuacje miały już miejsce w innych miastach Polski. W 2022 roku głośno było o przypadku z Poznania, gdzie dziecko zostało pozostawione w samochodzie na kilka godzin. Dzięki szybkiej reakcji przechodniów i policji również udało się zapobiec tragedii. W 2023 roku w Łodzi interwencja dotyczyła psa zamkniętego w aucie na pełnym słońcu – zwierzę niestety nie przeżyło.
Czytaj też:
Wszedł na dach jadącego auta, rozebrał się do naga. Nowe informacje ws. BiałorusinaCzytaj też:
Tragedia na przejeździe kolejowym. Pociąg staranował auto