Szachowy brąz na mokro

Szachowy brąz na mokro

Brązowy medal Klubowego Pucharu Europy wywalczyli w Grecji szachiści Polonii Plus GSM Warszawa, mimo że z powodu oberwania chmury musieli grać w mokrych ubraniach.
Złoto przypadło drużynie Bosna Sarajewo, a srebrny ubiegłorocznemu zwycięzcy rozgrywek, rosyjskiemu zespołowi Norilski Nikel.
W ostatniej, siódmej rundzie, Polonia pokonała rosyjski team Tomsk-400 4,5:1,5. Partie wygrali: Wasilij Iwańczuk, Judit Polgar i Bartłomiej Macieja, a zremisowali: Michał Krasenkow, Eduardas Rozentalis i Bartosz Soćko.
"Nasi rywale już przed rozpoczęciem pojedynku mieli nad nami przewagę suchej odzieży, ale niewiele to im pomogło - powiedział mistrz Polski Michał Krasenkow. - Zawodnicy Tomska mieszkali w  hotelu, w którym akurat odbywał się turniej. Zasiedli przy stolikach w suchych ubraniach. My natomiast musieliśmy dojść z  innego hotelu. W tym czasie nastąpiło oberwanie chmury i  zostaliśmy całkowicie zmoczeni. Trudno było doszukać się suchej nitki".
Prowadzący w tabeli po sześciu rundach, rozstawiony z pierwszym numerem, francuski zespół NAO Chess Club przegrał w ostatniej serii meczów z Norilskim Nikel 2,5:3,5. W końcowej klasyfikacji turnieju NAO - z takimi gwiazdami jak Władymir Kramnik, Aleksander Griszczuk, Piotr Swidler - uplasował się na czwartej pozycji.
Szachiści Polonii Plus GSM Warszawa w Klubowym Pucharze Europy startowali po raz piąty i po raz czwarty zdołali stanąć na podium -  poprzednio w Kazaniu (1997), Belgradzie (1999) oraz w Chanii na  Krecie (2001). Występowali w składzie: wicemistrz świata Ukrainiec Wasilij Iwańczuk, najlepsza szachistka świata Węgierka Judit Polgar, mistrz Europy Bartłomiej Macieja, mistrz Polski Michał Krasenkow, mistrz Litwy Eduardas Rozentalis oraz Robert Kempiński, Bartosz Soćko i Tomasz Markowski.
Najlepiej spisali się: grająca na drugiej szachownicy Judit Polgar, która zdobyła 5,5 pkt z 7 (cztery zwycięstwa, trzy remisy) oraz na siódmej Bartosz Soćko - 5 pkt z 6 (cztery wygrane, dwa remisy).
W turnieju, odbywającym się w greckiej miejscowości Kallithea, wystąpiły 43 drużyny z najsilniejszych europejskich klubów.