- 21:30
- Dziękujemy za śledzenie relacji. Najnowsze informacje jutro na Wprost.pl
- 21:05
- - Poparliśmy budowę zapory na granicy, ponieważ trzeba uszczelnić naszą wschodnią granicę. Nie chcemy hamować działań rządu, gdy chodzi o najważniejsze sprawy, jak bezpieczeństwo Polaków. Będziemy jednak patrzyli władzy na ręce. To nie czas na fuszerkę - stwierdził Paweł Bejda w TVP Info
- 20:13
- - Będzie możliwość wpuszczenia dziennikarzy na obszar objęty zakazem - na podstawie akredytacji wydawanej przez właściwego komendanta placówki SG. Nie może być mowy o spontanicznym wejściu na ten teren. Byłoby to po prostu bardzo niebezpieczne - deklaruje wiceszef MSWiA
- 20:10
- Błażej Poboży: Każdy kolejny dzień przynosi eskalację kryzysu, jeśli chodzi o metody. Dziś w nocy nasze instalacje oświetlające teren przygraniczny zostały po prostu ostrzelane, co najmniej z kilku pozycji. W tym przypadku z użyciem broni pneumatycznej na śrut
- 20:05
- - Od kilku tygodni każdy wieczór przynosi siłowe szturmy na naszą granicę. Migranci przy pełnym wsparciu białoruskich służb cały czas podejmują próby nielegalnego przekroczenia naszej granicy - mówi wiceszef MSWiA w TVP
- 19:57
- Jak podaje CNN, sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał Rosję do zaprzestania wysiłków na rzecz destabilizacji Ukrainy i ostrzegł, że jeżeli Moskwa podejmie jakiekolwiek działania militarne, to spotkają ją „poważne konsekwencje”
Antony Blinken ostrzega Rosję. „Daliśmy Kremlowi jasno do zrozumienia, że zdecydowanie zareagujemy” - 19:26
- Komisja Europejska informuje, że przychyliła się do wniosku Polski, Litwy i Łotwy w sprawie procedur azylowych na terenie Unii Europejskich. Nowe procedury będą obowiązywać tymczasowo – przez sześć najbliższych miesięcy
Komisja Europejska zmienia procedury azylowe. To odpowiedź na wniosek Polski, Litwy i Łotwy - 18:38
- Szkołę w Kuźnicy odwiedził Rzecznik Praw Dziecka
- 18:25
- Policja przypomina o nowych zasadach obowiązujących przy granicy
- 17:30
- Janina Ochojska, a także europarlamentarzyści z Polski, Francji i Węgier zostali zatrzymani przez patrol policji, gdy próbowali wjechać na teren przy granicy polsko-białoruskiej
Granica polsko-białoruska. Ochojska, Thun i Bodnar zatrzymani przez policję - 16:03
- Portal OKO.press donosi, że były RPO Adam Bodnar oraz grupa europosłów z Polski, Francji i Węgier nie została wpuszczona do strefy przygranicznej
- 15:30
- Zbigniew Rau wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO, które odbyło się w dniach 30 listopada – 1 grudnia w Rydze. Jednym z głównych tematów rozmów były aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa Sojuszu i obszaru euroatlantyckiego w związku z aktywnością wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, a także kryzysem na granicy polsko-białoruskiej
- 14:50
- Stanisław Żaryn poinformował, że w poniedziałek 29 grudnia w okolicach Terespola ostrzelane zostały maszty oświetleniowe ustawione przez Wojsko Polskie na granicy z Białorusią. Reflektory zostały zniszczone w wyniku ostrzelania z broni pneumatycznej. Znaleziono śrut, który zniszczył tę infrastrukturę - przekazał rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.
Według współpracownika Mariusza Kamińskiego ustawienie lamp i ich zniszczenia sugerują, że ostrzału dokonano z różnych miejsc. Sposób zniszczenia a także miejsce, w którym doszło do tego incydentu, wskazują jednoznacznie, że ostrzału dokonano z terenu Białorusi.
Rzecznik ministra podkreślił, że jest to kolejny incydent białoruskich służb, który jest cynicznym i celowym eskalowaniem sytuacji na granicy. Operacja hybrydowa przeciwko Polsce wpisuje się w długofalową aktywność Rosji przeciwko Zachodowi. Operacja destabilizowania Polski, Litwy i Łotwy będzie zapewne kontynuowana - podsumował
Żaryn o szczegółach incydentu w Terespolu. „Cyniczne i celowe eskalowanie sytuacji” - 14:38
- Polska policja pokazała kolejne nagranie z granicy polsko-białoruskiej
- 14:15
- „Na granicy powstaje Centrum Prasowe, które zacznie funkcjonować 3 grudnia. To miejsce będzie służyło bieżącej komunikacji dotyczącej sytuacji na granicy. Dzięki odpowiedniej infrastrukturze, możliwa będzie praca dziennikarzy na miejscu” – informuje Kancelaria Premiera
- 14:06
- Straż Graniczna opisuje szczegóły ataków na granicę.
- 12:13
- Wiceszef MSWiA Błażej Poboży przedstawił zasady wjazdu dziennikarzy do strefy przygranicznej. Oto, jak będą funkcjonowały media na obszarze, który do niedawna objęty był stanem wyjątkowym.
Wiceminister o zasadach wjazdu dla mediów. Dziennikarze w strefie tylko pod nadzorem - 11:56
- - Sytuacja przy naszej granicy daleka jest od normalizacji. Charakter prób nielegalnego przekroczenia granicy uległ wyraźnej zmianie, ale to jest nadal bardzo niebezpieczny obszar - stwierdził wiceminister Błażej Poboży.
- 11:30
- Wiceminister Błażej Poboży opowiada m.in. o nowych środkach przymusu bezpośredniego, które będą przysługiwać Straży Granicznej.
- 09:52
- Powołując się na unijne źródła, PAP informuje, że ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli sankcje wobec Białorusi obejmujące osoby i podmioty odpowiedzialne za kryzys migracyjny.
- 09:04
- Minionej doby na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 102 próby jej nielegalnego przekroczenia. Wydano pięć postanowień o opuszczeniu terytorium Polski.
Kilka grup cudzoziemców próbowało przedostać się na terytorium RP m.in. na odcinku ochranianym przez PSG w Mielniku.
- 08:52
- Granica polsko-białoruska. Z Białorusi padły strzały MON poinformował, że minionej nocy doszło do poważnego incydentu. Ze strony białoruskiej padły strzały z broni pneumatycznej w kierunku masztów oświetleniowych. "Prowokacje białoruskich służb są absolutnie nieakceptowalne. Do Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie wezwany attaché obrony w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu w okolicy Terespola" - skomentował minister obrony narodowej.
- 08:36
- Dyktator z Białorusi Aleksander Łukaszenka udzielił wywiadu rosyjskiej agencji Ria Novosti. W rozmowie zagroził odcięciem tranzytu gazu do Polski. Jak stwierdził, jest to realny scenariusz w przypadku zamknięcia granicy polsko-białoruskiej. Aleksander Łukaszenka grozi Polsce. „Jak Polacy będą mnie dusić, to czy ja będę patrzył na kontrakty?”
- 08:01
- - Dopływ nowych migrantów na Białoruś zmniejszył się - stwierdził na antenie Telewizji Republika wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
- 07:55
- Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Jednym z tematów był kryzys na granicy polsko-białoruskiej oraz bezpieczeństwo w regionie, w tym na Ukrainie.
- 07:46
- Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk na antenie Radiowej Jedynki stwierdził, że Polska wygrała "pierwszą potyczkę na granicy" dlatego, że "pokazaliśmy stanowczość naszego państwa, że jest w stanie w sposób skuteczny bronić granic". - Udało nam się przedstawić opinii międzynarodowej, że to nie jest kryzys migracyjny, ale atak hybrydowy ze strony Łukaszenki, za którym stoi Putin, którzy używają migrantów jako żywej broni - mówił Mularczyk.
- 07:22
- Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz na antenie Polskiego Radia 24 tłumaczył, że główna zmiana w ustawie ws. ochrony granicy dotyczy dziennikarzy na pograniczu, którzy będą mogli być obecni za zgodą komendanta właściwego Straży Granicznej. - Lada moment ruszy też centrum prasowe - zapowiedział Skurkiewicz.
- 07:14
- Wiadomo już, które firmy zbudują mur na granicy polsko-białoruskiej. – Stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce – poinformował pełnomocnik do spraw przygotowania zapory Marek Chodkiewicz.
- 06:53
- Na przejściu granicznym w Bobrownikach nadal czeka kolejka ciężarówek. Czas oczekiwania do rozpoczęcia odprawy wynosił w środę rano 24 godziny.
- 06:26
- Wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z "Rzeczpospolitą" potwierdził, że duża część migrantów wróciła do swoich krajów. Podkreślił, że to nie oznacza jednak, że napór na granice wywołany przez reżim Aleksandra Łukaszenki zakończył się. - Idzie zima i trzeba mieć świadomość, że sprzyja to realizacji celów autokratów ze Wschodu. Jestem nastawiony dość kasandrycznie – wolałbym się mylić, ale trzeba być przygotowanym na pogarszającą się sytuację względem bezpieczeństwa wokół naszych granic. Chyba że zniechęcimy wschodnich sąsiadów naszą jednością i twardymi sygnałami - mówił Przydacz.
- 06:13
- Od wtorku w pasie nadgranicznym obowiązują nowe zasady na mocy ustawy o ochronie granicy państwowej. Nowe uprawnienia od razu wykorzystał Mariusz Kamiński, który przekazał, że od środy zaczną obowiązywać trzy rozporządzenia związane z ochroną wschodniej granicy. "Najważniejsze z nich dotyczy zakazu przebywania na obszarze, na którym dotychczas obowiązywał stan wyjątkowy. Przepisy wprowadzamy na trzy miesiące" - napisał.