21 maja 2008
-
36-godzinny strajk na francuskiej kolei
Francuscy kolejarze przystąpili w środę wieczorem do 36-godzinnego strajku w proteście przeciwko rządowym planom reformy emerytalnej.
Gospodarka -
Apel w obronie swobody badań naukowych dot. Wałęsy
"Apel w obronie swobody badań naukowych" w sprawie przeszłości Lecha Wałęsy wystosowała grupa przedstawicieli świata polityki, nauki i mediów. Zdaniem sygnatariuszy listu, historycy IPN przygotowujący publikację o byłym prezydencie są...
Kraj -
Kongo: zatonął statek z 50 osobami
Około 50 osób uważa się za zaginione po zatonięciu statku na jeziorze Tanganika, na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga - poinformowały źródła miejscowe i w ONZ.
Świat -
Wziął 30 zakładników, bo... nie dostał renty
Uzbrojony mężczyzna wziął w środę rano w biurowcu w centrum Bogoty 30 zakładników i zagroził, że zdetonuje granat. Policja udało się go rozbroić.
Życie -
Kenia: "czarownicy" na stosie
11 osób, w tym osiem kobiet, spłonęło żywcem w zachodniej Kenii, po tym jak tłum miejscowych posądził je o czary - poinformowała AFP, powołując się na świadków.
Życie -
Drażliwi farmaceuci
"Jesteśmy tak kryształowo uczciwi, że już sama próba sprawdzenia tego jest obraźliwa" – wydają się mówić przedstawiciele firm farmaceutycznych.
Gospodarka -
Firmy farmaceutyczne: resort traktuje nas jak złodziei
Koncerny farmaceutyczne są oburzone wprowadzonymi w ministerstwie zdrowia procedurami antykorupcyjnymi, które zakładają m.in. nagrywanie wszelkich rozmów urzędników z tzw. "klientem zewnętrznym" – pisze "Dziennik".
Gospodarka -
Wzrost produkcji w kwietniu: 14,9 proc.!
Dane o kwietniowej produkcji, która wzrosła o 14,9 proc. rok do roku, świadczą o dynamicznym rozwoju polskiej gospodarki. W maju wzrost produkcji będzie kształtować się na poziomie ok. 9 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Gospodarki...
Gospodarka -
Pociąg do Euro 2008
Specjalne pociągi PKP Intercity zawiozą polskich kibiców na mecze mistrzostw Europy w piłce nożnej - poinformował przewoźnik na swoich stronach internetowych.
Życie -
Poczta Polska może upaść
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Poczcie Polskiej. Nowelizacja dopuszcza możliwość upadłości tego przedsiębiorstwa. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do wymogów Komisji Europejskiej.
Gospodarka -
UE: w czerwcu nowe rozdziały negocjacyjne z Turcją
Unia Europejska może rozpocząć w czerwcu negocjacje z Turcja w dwóch nowych rozdziałach - poinformowały słoweńskie przewodnictwo UE oraz Komisja Europejska.
Świat -
RPO do UE: czy Polacy są tak samo traktowani w unijnych konkursach
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się w środę do swojego odpowiednika w UE o zbadanie, czy Polacy w konkursach na urzędników unijnych są traktowani tak samo jak obywatele pozostałych państw członkowskich.
Kraj -
Komórki dla Kubańczyków
Prezydent USA George W. Bush postanowił zezwolić Amerykanom na wysyłanie telefonów komórkowych do członków rodzin na Kubie. Chce w ten sposób skłonić reżim komunistyczny do zwiększenia wolności słowa.
Świat -
Kirgisko-polskie rozmowy o gospodarce
Współpraca gospodarcza, turystyka, energetyka oraz wymiana kulturalna - to główne tematy środowych rozmów premierów Polski i Kirgistanu: Donalda Tuska i Igora Czudinowa.
Kraj -
Polska nie chce Demjaniuka
Polska nie wystąpi o przekazanie jej Iwana Demjaniuka, zbrodniarza wojennego z formacji SS, który w czasie II wojny światowej miał dokonywać zabójstw obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Śledztwo prowadzone przeciwko niemu zostało...
Kraj -
Rząd Berlusconiego wziął się za śmieci
Na nadzwyczajnym, wyjazdowym posiedzeniu w Neapolu włoski rząd Silvio Berlusconiego podjął decyzję o radykalnych krokach, które mają rozwiązać kryzys śmieciowy.
Świat -
Czechy: rząd przyjął porozumienie ws. tarczy antyrakietowej
Czeski rząd poinformował w środę, że oficjalnie przyjął główne czesko-amerykańskie porozumienie w sprawie budowy na terytorium Czech radaru wchodzącego w skład amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Świat -
Indie: 156 osób zmarło po wypiciu zatrutego alkoholu
Już 156 osób zmarło w ciągu ostatnich pięciu dni w południowych Indiach po wypiciu zatrutego alkoholu - poinformowała w środę indyjska policja.
Świat -
Tusk krytykuje komentarze ws. wizyty w Peru
Premier Donald Tusk skrytykował w środę niektóre komentarze medialne towarzyszące jego wizycie w Ameryce Południowej. Za nietaktowne uważa - jak powiedział - "wyśmiewanie się" z najwyższego państwowego odznaczenia Peru.
Kraj -
Pinkas może wyjść z aresztu za kaucją
Łódzki sąd okręgowy zdecydował, że podejrzany o korupcję b. wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas może wyjść z aresztu, jeśli do 28 maja wpłaci 200 tys. zł kaucji.
Kraj -
TNS OBOP: 54 proc. dla PO, 21 proc. dla PiS
Gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się w najbliższą niedzielę, 54 proc. badanych przez TNS OBOP głosowałoby na Platformę Obywatelską; na PiS - 21 proc.
Kraj -
Merkel odwiedzi 16 czerwca Polskę
Kanclerz Angela Merkel złoży 16 czerwca wizytę w Polsce - powiedział rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.
Kraj -
Bandycka demonstracja u Olewników
Policja jest niemal pewna, że włamanie do domu Danuty Olewnik-Cieplińskiej miało na celu zastraszenia siostry porwanego i zamordowanego Krzysztofa – dowiedział się „Wprost”. Kilkanaście dni wcześniej w podobny sposób...
Tylko u Nas -
Nagła przemoc Guillermo del Toro
Guillermo del Toro zajmie się produkcją thrillera "Hater" na podstawie powieści Davida Moody'ego.
Kultura -
Spike Lee o Michaelu Jordanie
Spike Lee zrealizuje dokument poświęcony legendzie koszykówki Michaelowi Jordanowi.
Kultura -
Dziecko we wnętrzu Rossa Venokura
Ross Venokur napisał scenariusz do komedii "Inner Child".
Kultura -
Zaginione dziecko Williama Nicholsona
William Nicholson napisze scenariusz do remake'u japońskiego obrazu "Yomigaeri"
Kultura -
Obama przed McCainem
Czarnoskóry demokratyczny senator z Illinois Barack Obama wyprzedza ośmioma punktami procentowymi republikańskiego kandydata na prezydenta Johna McCaina - wynika z sondażu Reuters/Zogby.
Świat -
Pet Shop Boys komponują dla Amy Winehouse i Jamesa Bonda
Członkowie zespołu Pet Shop Boys pragną nagrać we współpracy z Amy Winehouse tytułową piosenkę do kolejnej części przygód Jamesa Bonda, "Quantum of Solace".
KulturaMuzyka -
Prokuratura walczy o areszt dla Aleksandra L. i Sumlińskiego
Prokuratura złożyła zażalenie na odmowę aresztowania przez sąd b. oficera WSW Aleksandra L. oraz dziennikarza Wojciecha S., podejrzanych o płatną protekcję przy weryfikacji WSI.
Kraj -
Chlebowski: złożę wniosek o zawieszenie Palikota
Przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski poinformował, że w przyszłym tygodniu będzie wnioskował o zawieszenie na trzy miesiące Janusza Palikota w prawach członka klubu Platformy.
Kraj -
Chciał wnieść materiał wybuchowy z elektrowni jądowej
Policja przesłuchuje spawacza elektrowni atomowej w Oskarshamn, na południu Szwecji, zatrzymanego w środę rano podczas próby wniesienia na teren zakładów silnego materiału wybuchowego.
Świat -
Szczyt sukcesu
Niemiecka firma VERBIO zbuduje w Limie siłownię wodną i system irygacyjny. Również niemiecka SARAD GmbH będzie pomagała rządom Peru i Kolumbii w walce z zanieczyszczaniem atmosfery. Koncern EADS zrealizuje kontakty warte 1,2 mld euro...
ŻycieŚwiat -
Wyrok w procesie za handel ludźmi
Przed Sądem Apelacyjnym w Rzeszowie rozpoczął się proces dwóch kobiet, obywatelek Mołdawii i Ukrainy, oskarżonych o handel ludźmi, zmuszanie ich do żebrania i czerpanie korzyści z tego procederu. Wyrok ma być ogłoszony 26 maja.
Kraj -
Koniec pata?
Litwa ostatecznie wycofała swoje weto na rozpoczęcie negocjacji w sprawie porozumienie Unia Europejska-Rosja. Dużo to i mało zarazem, bo to dopiero zgoda na przystąpienie do rozmów. I przed Moskwą i Brukselą daleka droga do porozumienia.
Świat -
Policjant zabił kolegę
Na posterunku w Horyńcu Zdroju (Podkarpackie), podczas czyszczenia broni, policjant przypadkowo postrzelił swojego kolegę. Ranny policjant trafił do szpitala. Zmarł przed godziną 11.
Kraj -
Olmert proponuje morską blokadę Iranu
Premier Izraela Ehud Olmert zaproponował zastosowanie wobec Iranu morskiej blokady, co mogłoby doprowadzić do wstrzymania przez Teheran programu nuklearnego - podał izraelski dziennik "Haarec".
Świat -
Zgoda ws. mandatu na rozmowy z Rosją
Ambasadorowie krajów członkowskich UE porozumieli się w środę w Brukseli co do przyjęcia mandatu na rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy z Rosją - podało słoweńskie przewodnictwo w UE.
Świat -
Złotka pokonały Koreanki
Polskie siatkarki pokonały Koreę Południową 3:0 (25:16, 25:19, 25:16) w meczu czwartej kolejki turnieju interkontynentalnego w Tokio, ostatniej eliminacji do igrzysk olimpijskich w Pekinie.
Życie -
"Dla zachowań Palikota nie ma miejsca w PO"
Sekretarz generalny PO, wicepremier Grzegorz Schetyna zapowiedział w środę rozmowę z posłem Platformy Januszem Palikotem o jego kontrowersyjnych wypowiedziach m.in. o o. Tadeuszu Rydzyku.
Kraj -
Merkel w Kolumbii o inwestycjach i narkobiznesie
Pomoc w likwidowaniu bazy surowcowej i społecznej potężnych karteli kokainowych oraz niemieckie inwestycje były tematem konferencji prasowej Angeli Merkel i prezydenta Kolumbii Alvaro Uribe.
Świat -
Macierewicz: raport ws. Nangar Khel nie był zemstą
Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz (PiS) zaprzeczył, by raport kontrwywiadu w sprawie ostrzału afgańskiej wioski był efektem konfliktu między podejrzanymi żołnierzami a oficerami kontrwywiadu.
Kraj -
Opozycjonista zastrzelony w drodze na wybory
Gruzińska opozycja poinformowała w środę radio Imedi, że jeden z jej działaczy został zastrzelony z broni myśliwskiej w drodze do lokalu wyborczego.
Świat -
Ugaszono berlińską filharmonię
Ugaszono pożar w berlińskiej filharmonii, który wybuchł we wtorek po południu - poinformowała w środę rano straż pożarna.
Świat -
"Premier nie był na urlopie"
Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski powiedział, że wizyta Donalda Tuska w Peru i Chile była bardzo ważna, szczególnie w kontekście relacji UE-Ameryka Łac. Podkreślił, że premier nie był na urlopie, tylko cały czas pracował.
Kraj -
Wraca sprawa b. prezydenta Łodzi oskarżonego o korupcję
Sąd Okręgowy w Łodzi uchylił w środę wyrok sądu pierwszej instancji, który uniewinnił pięć osób, w tym b. prezydenta Łodzi Marka Czekalskiego od zarzutów korupcji i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.
Kraj -
Aresztowano jednego z liderów ETA
Na południowym zachodzie Francji ujęto we wtorek jednego z przywódców baskijskiej organizacji separatystycznej ETA Javiera Lopeza Penę, znanego również pod pseudonimem "Thierry" - powiadomił rzecznik hiszpańskiej policji.
Świat -
J. Kaczyński: stracone półrocze
Z punktu widzenia kraju jest bardzo źle - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany w "Sygnałach Dnia" o ocenę półrocza działalności rządu Donalda Tuska.
Kraj -
Diabeł tasmański bliski wyginięcia
Diabłu tasmańskiemu, występującemu jedynie na Tasmanii mięsożernemu torbaczowi, grozi wyginięcie, ze względu na nękający ten gatunek zakaźny rak pyska - powiadomiły lokalne władze.
Życie -
Polska wystąpi o ekstradycję nazistowskiego oprawcy?
Od wtorku z Ameryki może zostać deportowany jeden z najstraszniejszych żyjących nazistowskich oprawców Iwan Demianiuk. Czy Polska zażąda jego wydania? - pyta środowa "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Polska chce nowego stanowiska w UE
Polska chce utworzenia nowego stanowiska w Unii Europejskiej: zastępcy ministra spraw zagranicznych UE do spraw bezpieczeństwa energetycznego - donosi środowy "Dziennik".
Przegląd prasy -
Nowe otwarcie premiera
Na półrocze premier Donald Tusk ruszy z nowym otwarciem, by udowodnić, że rząd pracuje. Sposoby rządu na poprawę wizerunku to m.in. specustawa o drogach, reforma samorządowa i robocze spotkania z dziennikarzami - informuje "Dziennik".
Przegląd prasy -
Kamiński pokieruje kampanią prezydencką
Minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński będzie kierował prezydencką kampanią Lecha Kaczyńskiego, mimo że najprawdopodobniej dostanie się do Parlamentu Europejskiego - informuje "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Polskie materiały na wystawie Steinbach
Erika Steinbach wykorzystała w swojej wystawie pt. "Wymuszone drogi" materiały z Polski, na których eksponowanie nie wydało zgody Muzeum Historyczne Warszawy - donosi środowy "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
Fundacja Kwaśniewskiego wydała pieniądze oligarchy
Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae w ciągu trzech lat otrzymała milion dolarów od ukraińskiego oligarchy Wiktora Pińczuka. Z tego 725 tys. zł poszło na remont siedziby fundacji - donosi "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
PSL zabiega o umowę z J&S
Opanowana przez PSL spółka zbożowa Elewarr od kilku miesięcy zabiega o podpisanie umowy na skup i przechowywanie rzepaku od spółki J&S - donosi środowa "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
18 spraw ze śledztwa ws. PZU
Osiemnaście potężnych spraw gospodarczych wyłoniło się w śledztwie dotyczącym domniemanego wyprowadzenia pieniędzy z PZU - informuje środowy "Nasz Dziennik".
Przegląd prasy -
W czerwcu wyrok ws. komisji ds. nacisków?
Już w czerwcu może zapaść wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uchwały o sejmowej komisji śledczej do zbadania nacisków na służby specjalne - informuje "Rzeczpospolita".
Przegląd prasy -
Polacy za zakazem handlu w święta
75 proc. Polaków uważa, że zakaz handlu w 12 świątecznych dni roku powinien zostać utrzymany - wynika z sondażu PBS/DGA zrealizowanego na zlecenie "Gazety Prawnej".
Przegląd prasy -
2008-05-21
Jak Tusk udowodni, że rząd pracuje, prezydent wybrał szefa swojej kampanii, na co fundacja Kwaśniewskiego wydała pieniądze ukraińskiego oligarchy – o tym piszą dzisiejsze dzienniki.
Przegląd prasy -
Ostra walka w USA
Zgodnie z oczekiwaniami, Barack Obama wygrał demokratyczne prawybory prezydenckie w stanie Oregon, ze sporą przewagą nad Hillary Clinton. Wcześniej była Pierwsza Dama pokonała go zdecydowanie w Kentucky.
Świat -
Beatyfikacja Jana Pawła II za rok - prawdopodobna
Ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym do wiosny 2009 roku jest bardzo prawdopodobne, gdyż proces beatyfikacyjny wkracza w ostatnią fazę w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - zwraca się uwagę w Rzymie w związku z zamieszaniem wokół...
Świat -
Fundacja Kwaśniewskiego wydała pieniądze oligarchy
Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae w ciągu trzech lat otrzymała milion dolarów od ukraińskiego oligarchy Wiktora Pińczuka. Z tego 725 tys. zł poszło na remont siedziby fundacji - donosi "Rzeczpospolita".
Kraj -
Polacy za zakazem handlu w święta
75 proc. Polaków uważa, że zakaz handlu w 12 świątecznych dni roku powinien zostać utrzymany - wynika z sondażu PBS/DGA zrealizowanego na zlecenie "Gazety Prawnej".
Gospodarka -
PSL zabiega o umowę z J&S
Opanowana przez PSL spółka zbożowa Elewarr od kilku miesięcy zabiega o podpisanie umowy na skup i przechowywanie rzepaku od spółki J&S - donosi środowa "Rzeczpospolita".
Gospodarka -
Kamiński pokieruje kampanią prezydencką
Minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński będzie kierował prezydencką kampanią Lecha Kaczyńskiego, mimo że najprawdopodobniej dostanie się do Parlamentu Europejskiego - informuje środowa "Gazeta Wyborcza".
Kraj -
Polska chce nowego stanowiska w UE
Polska chce utworzenia nowego stanowiska w Unii Europejskiej: zastępcy ministra spraw zagranicznych UE do spraw bezpieczeństwa energetycznego - donosi środowy "Dziennik".
Kraj -
Nowe otwarcie premiera
Na półrocze premier Donald Tusk ruszy z nowym otwarciem, by udowodnić, że rząd pracuje. Sposoby rządu na poprawę wizerunku to m.in. specustawa o drogach, reforma samorządowa i robocze spotkania z dziennikarzami - informuje "Dziennik".
Kraj -
Laburzyści w odwrocie
Rekordowo niskie notowania Partii Pracy świadczą o olbrzymim kryzysie, jaki dotknął laburzystów. Wielu brytyjskich komentatorów, a nawet polityków Labour Party winą za utratę społecznego zaufania do partii obarcza premiera Gordona...
Świat