W gronie przywódców państw tzw. Grupy Arraiolos odbędzie się m.in. dyskusja na temat społecznej odpowiedzi na możliwość manipulacji procesami politycznymi w krajach członkowskich przez siły zewnętrzne, czyli taką odporność na hybrydowe zagrożenia związane z mediami, z przestrzenią informatyczną, strumieniem informacyjnym.
Obok prezydentów Polski i Łotwy w spotkaniu biorą udział przywódcy: Austrii Alexander van der Bellen, Bułgarii Rumen Radew, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Estonii Kersti Kaljulaid, Finlandii Sauli Niinisto, Grecji Prokopis Pawlopulos, Malty Marie-Louise Coleiro Preca, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, Słowenii Borut Pahor oraz Włoch Sergio Mattarella.
Na marginesie szczytu prezydent Duda spotkał się z prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem. Politycy poruszyli kwestie dwustronne, a także rozmawiali m.in. na temat przygotowania do szczytu COP 24, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach, a także omówili priorytety austriackiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Czym jest Grupa Arraiolos?
Grupa Arraiolos powstała w 2003 r. z inicjatywy prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Później do grona uczestników dołączyła Słowenia oraz Estonia i Bułgaria, a następnie Malta. Ostatnie spotkanie Grupy odbyło się na Malcie we wrześniu 2017 r.
Nieformalne spotkania Grupy Arraiolos są okazją do wymiany opinii nt. przyszłości UE i wyzwań globalnych oraz omówienia bieżącej agendy UE. Stanowią również sposobność do pogłębienia kontaktów dwustronnych z pozostałymi państwami UE – uczestnikami Arraiolos.
Czytaj też:
Kwaśniewski napisał list do prezydenta. Jest „poruszony i zaniepokojony” słowami Andrzeja Dudy