Mateusz Morawiecki ogłosił, że przyjął rezygnację Adama Niedzielskiego z funkcji ministra zdrowia. Polityk był od weekendu pod ostrzałem krytyki, po tym jak ujawnił, że medyk wystawił sobie receptę na leki psychotropowe lub przeciwbólowe.
Premier zaproponował, aby Niedzielskiego zastąpiła Katarzyna Sójka, która jest członkiem komisji zdrowia. – Jestem przekonany, że powierzenie tej funkcji pani Katarzynie Sójce to dobra decyzja. Dziś pani poseł jest dobrze do tej roli przygotowana, to lekarka, internistka, bardzo ceniona przez pacjentów – podkreślił szef rządu.
Katarzyna Sójka – kto to?
Katarzyna Sójka ma wyższe wykształcenie. Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Z zawodu jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych. Pracowała w szpitalach w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie się urodziła oraz w Kępnie. Pracowała też w przychodniach w Mikstacie i Ostrzeszowie.
Katarzyna Sójka jest też inżynierem-leśnikiem. Ukończyła Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Prywatnie ma trójkę dzieci. W 2018 r., startując z list Prawa i Sprawiedliwości, wybrano ją na radną powiatu ostrzeszowskiego, gdzie została wiceprzewodniczącą.
Rok później Katarzyna Sójka wystartowała w wyborach do Sejmu. Uzyskała mandat startując z 10. pozycji z okręgu Kaliszu. Zagłosowało na nią 15 860 osób. Podczas obecnej kadencji ma na koncie 24 wystąpienia na posiedzeniach Sejmu. Katarzyna Sójka złożyła 25 interpelacji, dwa zapytania oraz osiem pytań w sprawach bieżących, którym nadano bieg. Jeśli chodzi o komisję zdrowia, w 2022 r. złożyła tylko pięć interpelacji.
Medialne wypowiedzi posłanki PiS
Katarzyna Sójka zazwyczaj nie jest przedmiotem medialnych doniesień. W 2021 r. na posiedzeniu Sejmu uwagę zwrócił jej prowadzący wówczas obrady Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Posłanka PiS na salę zabrała dziecko, wokół którego zgromadziło się kilka osób i zaczęło rozmawiać. Wicemarszałek zaznaczył, że takie dyskusje utrudniały wystąpienie ich partyjnemu koledze Grzegorzowi Matusiakowi.
Z kolei w połowie czerwca 2023 r. przekonywała, że wyrok TK ws. aborcji nie miał wpływu na śmierć kobiet. – Kobiety niestety umierały, umierają i umierać będą, bo to się zdarza. Błędy lekarskie niestety były, są i będą, bo też niestety się zdarza – podkreśliła Sójka. Jako przykład podała, że w 2008 r. zmarło 19 kobiet w ciąży, a w 2022 siedem.
Czytaj też:
Kontrola poselska po wpisie Niedzielskiego. „Złamał wewnętrzne regulacje, które sam stworzył”Czytaj też:
Awantura po wpisie Adama Niedzielskiego. Są wnioski do prokuratury, minister się tłumaczy