Czas jest jak tory kolejowe24sty2010, 19:00 —
Rozmowa ze Stephenem Hawkingiem, astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem
Wakacje zaangażowane2sie2009, 20:00 —
Czy mogą być lepsze wakacje niż spędzone w komfortowym hotelu przy piaszczystej plaży na Lazurowym Wybrzeżu? Przy lampce dobrego wina i muszlach świętego Jakuba z masłem kolendrowo-orzechowym? Mogą! Bankowcy, maklerzy giełdowi, handlowcy, pracownicy naukowi i urzędnicy coraz częściej spędzają urlop w Namibii, Ekwadorze czy Ruandzie. Jako wolontariusze opiekują się dziećmi, pomagają w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt, sadzą lasy i pomagają archeologom w wykopaliskach.
Mit in vitro27sty2008, 22:00 —
Zapłodnienie in vitro nie leczy niepłodności
Generacja N29lip2007, 22:00 —
Narcyzmem ludzie walczą z lękami i niepewnością
Robaki na owady18gru2006, 14:00 —
Szrotówek kasztanowcowiaczek najpewniej przywędrował do Europy z Chin lub Indii
Mózg w tunelu15gru2006, 15:00 —
Co trzeci mieszkaniec Zachodu uważa, że ma kontakt z duchami
Oleje wiary i rozumu19gru2005, 16:00 —
Jedynym cudem, który jeszcze może się zdarzyć, jest koniec świata Niemal nieprzytomny opadłem na krzesło i bezwiednie zacząłem prosić Maryję o wybaczenie" - tak biskup Girolamo Grillo wspominał chwilę, gdy ujrzał krwawe łzy płynące z oczu figurki Matki Boskiej. Pierwszy cud eucharystyczny opisał św. Cyprian. Pewna kobieta, która przechowywała hostię, co było wtedy dozwolone, schowała ją do skrzyni, bo straciła wiarę. Gdy otworzyła skrzynię, buchnął płomień. W VIII wieku w Lanciano zakonnikowi niedowiarkowi wino zamieniło się w krew, a hostia w ciało. Biolodzy z Uniwersytetu Sieneńskiego, którzy w 1971 r. zbadali relikwie, nie wykryli substancji konserwujących, a fragment - jak się okazało - ludzkiej tkanki serca nie miał śladów nacięć, co wyklucza możliwość pobrania go od dawcy. Krew ma podobno grupę AB, tak jak próbki z całunu turyńskiego.
Najlepsze szpitale18gru2005 —
Gdzie się leczyć (część III): neurochirurgia, psychiatria, urologia
Życie na bungee16paź2005 —
Ludzie nadpobudliwi są kreatywni, ale tak niezorganizowani, że zaniedbują swe zdrowie
Nieśmiertelne serce2paź2005 —
Na zawały serca będą umierać jedynie ludzie po osiemdziesiątce!
Huragan zarazków18wrz2005 —
Walka z chorobami zakaźnymi w Nowym Orleanie przypomina chwytanie na lasso ośmiornicy Po huraganie na Haiti w 1963 r. wybuchła epidemia malarii. Trzęsienie ziemi we Włoszech w 1976 r. spowodowało epidemię salmonellozy. Powódź w Mozambiku w 2000 r. drastycznie zwiększyła liczbę zachorowań na cholerę. Za kilka dni również w rejonie Nowego Orleanu wybuchną epidemie groźnych chorób - alarmuje Departament Zdrowia USA.
Rak umysłu31lip2005 —
Leczenie medytacją jest jak podpieranie zapałką wskaźnika paliwa w samochodzie Doskonałe ciało jest podstawą wszelkiego działania, a najlepiej uczynić je takim przez medytację - przekonują stare indoaryjskie pisma. Tylko w USA medytację uprawia ponad 10 mln osób - dwukrotnie więcej niż przed dziesięcioma laty. Wielu oczekuje, że zapewni im to sukces zawodowy, długowieczność i da poczucie sensu życia. Lekarze jednak coraz częściej ostrzegają, że medytacja może szkodzić - powodować zaburzenia odżywiania, nerwice i prowadzić do depresji.
Słońce leczy!10lip2005 —
Opalanie się zmniejsza ryzyko raka Prof. Michael Holick musiał zrezygnować z posady w klinice dermatologicznej Boston University, gdy rok temu odważył się powiedzieć, m.in. dla "Wprost", że słońce nie zabija, lecz pomaga leczyć wiele groźnych chorób, nawet nowotwory. Dziś podobnego zdania jest coraz więcej specjalistów. American Cancer Society wycofało się z wcześniejszych zaleceń bezwzględnego unikania słońca. Niektórzy lekarze uważają nawet, że bez żadnych zabezpieczeń (odzieży ochronnej i olejków do opalania) można w południe przebywać na słońcu przez 15 minut, co do niedawna było uważane za herezję.
Mięso zabija!3lip2005 —
Ludzie kiedyś zmądrzeją i przestaną jeść mięso, które powoduje liczne choroby i doprowadza nawet do wojen, bo hodowla zwierząt wymaga większych powierzchni pastwisk niż uprawa roślin - przekonywał ponad 2 tys. lat temu Sokrates w traktacie "Państwo" Platona. Mięso nie jest dobre dla naszego gatunku - uważali Mahatma Gandhi i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Albert Schweitzer. Osiemnastowieczny filozof Jean Jacques Rousseau twierdził, że ludzie, którzy nie jedzą mięsa, są mniej agresywni. Amerykański naukowiec i polityk Benjamin Franklin wspominał, że największą bystrość umysłu zaczął wykazywać, gdy przestał jeść czerwone mięso.
Śmierć z wody19cze2005 —
Polskie hotele atakuje choroba legionistów Ponad 50 mieszkańców Norwegii nagle w maju i czerwcu zachorowało na zapalenie płuc. Wywołały je bakterie Legionella pneumophila, które rozprzestrzeniły się przez system filtrujący powietrze w jednej z fabryk w Sarpsborg. Zmarło już dziesięć osób. - Przekonanie, że legionelloza to choroba egzotyczna, którą można się zarazić jedynie w basenie Morza Śródziemnego, jest błędne - powiedziała "Wprost" dr Katarzyna Pancer z Państwowego Zakładu Higieny. Bakterie wywołujące chorobę z powodzeniem rozmnażają się również w Polsce. W naszym kraju na legionellozę zapada ok. 800 osób rocznie. Gdy w ubiegłym roku niemiecki turysta po pobycie w Gdańsku nagle zachorował na legionellozowe zapalenie płuc, w pomorskich hotelach natychmiast rozpoczęto kontrolę wody. Aż w 30 stwierdzono istnienie groźnych mikrobów!
Nefrokatastrofa29maj2005 —
Znowu będziemy umierać na przewlekłą niewydolność nerek? W szpitalu w Kutnie wybuchł skandal, gdy chorzy na przewlekłą niewydolność nerek zaczęli uciekać do innych ośrodków dializoterapii. Placówka oszczędzała na...
Zmartwychwstanie zwierząt29maj2005 —
Masowe wymieranie gatunków to mit! Kiedy ornitolog Bob Harrison zobaczył króla ptaków, jak nazywany jest dzięcioł wielkodzioby, był tak zdumiony, jakby spotkał Elvisa Presleya. Największy w Ameryce i trzeci pod względem wielkości dzięcioł na świecie od 60 lat był uznawany za gatunek wymarły. Teraz znów pojawił się w lasach Arkansas. - Nigdy nie wierzyłem w masowe wymieranie gatunków. Wiele zwierząt, które rzekomo wyginęły, wciąż żyje. Trudno je spotkać, bo występują rzadko, a biolodzy odnajdują je zwykle przypadkowo - mówi John Fitzpatrick z Cornell University.
Astma z mydła15maj2005 —
Robaki chronią przed alergiami! Odłóż miotłę i przestań przesadnie dbać o czystość - radził już w 1989 r. dr David Strachan, epidemiolog z London School of Hygiene and Tropical Medicine. Jego zdaniem, mieszkańcy krajów...
Mężczyzna szympansem kobiety8maj2005 —
Kobiety i mężczyźni, czyli dwie płcie, to dwa gatunki - odmienne kultury i wizje świata Mózgi paryskich kobiet rozmiarami są bardziej zbliżone do mózgów goryli niż mężczyzn, dlatego kobiety nie są zdolne do logicznego myślenia - uważał francuski psycholog Gustav Le Bon, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Na początku minionego stulecia proponowano nawet, by zaliczyć kobiety do gatunku niższych naczelnych. Wiemy już, że rozmiar mózgu nie ma większego znaczenia dla jego funkcjonowania, ale układ nerwowy i większość narządów działają inaczej u kobiet niż u mężczyzn. - Nie istnieje jeden ludzki genom, ale dwa - męski i żeński - powiedział w rozmowie z "Wprost" prof. Huntington Willard z Duke University. Z przeprowadzonych przez niego badań wynika, że różnica genetyczna między płciami jest tak duża jak między Homo sapiens a małpami człekokształtnymi!