„O 7.35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca” – poinformował w poniedziałek rano kard. Kevin Farrell, Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Ojciec Święty zmarł w wieku 88 lat.
Od chwili śmierci papieża Franciszka Kościół na całym świecie wchodzi w czas sede vacante. Jest to okres, w którym Stolica Apostolska jest nieobsadzona, a wyznawcy wyczekują na wybór nowego papieża.
Liturgia w czasie sade vacante. To czeka wiernych po śmierci papieża
Okres ten cechuje się jeszcze jednym: konkretnymi zmianami w liturgii. Wszystkie one mają bezpośredni związek ze śmiercią Ojca Świętego i oczekiwaniem na wybór nowego papieża.
Pierwszą znaczącą i widoczną zmianą na ten czas jest to, że w modlitwie eucharystycznej nie wymienia się imienia papieża. Jak tłumaczy ks. Krzysztof Fejkiel z Diecezji Tarnowskiej, zamiast tego wspominany jest jedynie biskup diecezjalny. „»…razem z naszym biskupem N.« – pomijając słowa o papieżu” – tłumaczy duchowny.
Kolejna zmiana dotyczy bezpośrednio modlitwy za nieżyjącego Ojca Świętego. „W modlitwie wiernych należy umieścić specjalne wezwanie za zmarłego papieża, prosząc Boga o miłosierdzie dla niego i radość życia wiecznego” – tłumaczy ks. Fejkiel. Dodatkowo pojawić się może także intencja o światło Ducha Świętego dla kardynałów, którzy będą wybierać nowego papieża, aby wybrali „pasterza według Bożego serca”.
„Choć papież zmarł, w oktawie Wielkanocy nie odprawia się Mszy Świętej z formularza za zmarłego papieża oraz nie ubiera się fioletowego koloru szat liturgicznych. Liturgia jest celebrowana według formularzy oktawy Wielkanocy, w kolorze białym” – czytamy w artykule duchownego.
Jak podkreśla ks. Fejkiel, z kilku powodów jest to szczególny czas dla całego kościoła. Jest to czas modlitwy za zmarłego papieża i wdzięczności za jego posługę, ale i oczekiwania na wybór następnego Ojca Świętego.
Czytaj też:
Polscy duchowni są blisko siostry papieża Franciszka. Opowiadają o ich ostatniej rozmowieCzytaj też:
Duda i Tusk jednym głosem. Poruszające słowa po śmierci papieża