Polityczny i religijny przywódca talibów Hibatullah Achundzada w połowie listopada podczas spotkania z sędziami nakazał im karać zgodnie z prawem szariatu. Obejmuje ono m.in. publiczne egzekucje, kamieniowanie, chłostę czy amputację kończyć złodziejom. Od tej pory wykonano kilka publicznych chłost kobiet i mężczyzn za kradzieże i cudzołóstwo. Do zaprzestania takich praktyk wezwał Afganistan rzecznik biura praw człowieka ONZ.
W środę w prowincji Farah wykonana została pierwsze egzekucja od momentu powrotu talibów do władzy w sierpniu 2021 r. – poinformowała agencja Reutera. Rzecznik afgańskiego rządu Zabihullah Mudżahid oświadczył, że stosując zapisaną w prawie islamskim zasadę „oko za oko”, Sąd Najwyższy nakazał wykonanie wyroku. Zgodę wydał również przywódca talibów, a sprawa była badana łącznie przez trzy sądy.
Afganistan. Pierwsza egzekucja od czasu powrotu talibów do władzy
Stracono mężczyznę o imieniu Tadżmir, który został skazany za zasztyletowanie mężczyzny w 2015 r. oraz kradzież jego motocykla i telefonu komórkowego. Podejrzanego rozpoznała rodzina ofiary, a oskarżony przyznał się do winy. Wyrok wykonał ojciec zabitego mężczyzny, trzy razy strzelając do skazanego z kałasznikowa – podało AFP.
Podczas egzekucji obecnych było kilkudziesięciu „oficjeli”. Oprócz urzędników sądowych, w tym prezesa Sądu Najwyższego byli to przedstawiciele talibów pełniący obowiązki: wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych, ministra spraw zagranicznych czy ministra edukacji. Egzekucje poprzez kamieniowanie miały miejsce podczas poprzednich rządów talibów w latach 1996-2001. Kara śmierci jest w Afganistanie legalna.
Czytaj też:
Chłosta, kamienowanie, amputacje. W Afganistanie ma wrócić prawo szariatuCzytaj też:
Talibowie usuwają kobiety z przestrzeni publicznych. Nowy zakaz w stolicy
Komentarze