Sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia, a okres dorastania to niezwykle istotny czas dla rozwoju mózgu. Wiadomo również, że nastolatkom często brakuje odpowiedniej ilości snu. Najnowsze badania przynoszą nowe dowody na to, jak te czynniki wzajemnie na siebie oddziałują.
Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii przeanalizował dane 3222 młodych osób w wieku od 9 do 14 lat. Uczestników podzielono na trzy grupy w zależności od jakości snu: ci, którzy spali najmniej (średnio 7 godzin i 10 minut), ci, którzy spali najdłużej (7 godzin i 25 minut), oraz grupa pośrednia (7 godzin i 21 minut).
Wystarczy 15 minut
Choć różnice w długości snu były stosunkowo niewielkie, osoby śpiące najwięcej osiągały lepsze wyniki w testach poznawczych. Badania obejmowały czytanie, rozwiązywanie problemów i utrzymanie uwagi.
– Mimo że między grupami było tylko 15 minut różnicy w czasie snu, widzieliśmy zauważalne zmiany w strukturze mózgu, aktywności neuronalnej i sprawności intelektualnej – tłumaczy profesor Barbara Sahakian, neuropsycholożka kliniczna z Uniwersytetu Cambridge. – To pokazuje, jak ogromne znaczenie ma sen w tym przełomowym okresie życia – dodaje.
Dodatkowo, młodzież z grupy najlepiej śpiącej miała największą objętość mózgu, najniższe tętno oraz najwyższy poziom połączeń neuronalnych, co wskazuje na lepsze funkcjonowanie całego układu nerwowego.
Choć badanie nie udowadnia bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między snem a wydolnością poznawczą, wyniki te – w połączeniu z innymi badaniami – podtrzymują i wzmacniają tezę, że odpowiedni sen jest fundamentem zdrowego rozwoju młodego mózgu.
Wyniki są ostrzeżeniem
– Nasze wyniki nie są jednoznaczną odpowiedzią, ale wpisują się w rosnącą liczbę dowodów na to, że sen sprzyja lepszemu funkcjonowaniu poznawczemu u młodych ludzi – mówi doktor Qing Ma z Uniwersytetu Fudan.
Inne badania również łączą sen z dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Najnowsze wyniki są ostrzeżeniem zarówno dla rodziców, jak i samych nastolatków – warto ograniczyć czas spędzany przed ekranem na rzecz snu.
– Regularny i wystarczająco długi sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – podsumowuje Sahakian. – Choć mamy dużo wiedzy na temat snu u dorosłych, wciąż niewiele wiemy o jego roli w okresie dojrzewania, mimo że to właśnie wtedy kształtuje się nasz mózg – kończy neuropsycholożka.
Czytaj też:
Problemy ze snem? Ten naturalny składnik działa lepiej niż tabletka. Dietetyk zdradza dawkęCzytaj też:
Nasz organizm rozpoznaje wtedy zagrożenie. Potrafi na nie zareagować