Polscy siatkarze pokonali Estonię

Polska pokonała w Olsztynie Estonię 3:0 (28:26, 25:17, 25:19) w meczu grupy F eliminacji mistrzostw Europy siatkarzy. W pierwszym spotkaniu Czarnogóra wygrała z Węgrami 3:1 (25:21, 25:23, 28:30, 27:25).

Polska: Woicki, Wlazły, Nowakowski, Pliński, Wika, Świderski, Ignaczak (libero) oraz Gruszka, Żygadło, Gierczyński.

Estonia: Pajusalu, Popart, Sikaste, Sirelpu, Lemberg, Nommsalu, Esna (libero) oraz Kreek, Toobal, Meresaar, Silm, Rosenblatt.

Polacy zaczęli bardzo dobrze. Konsekwentnie zwiększali swoją przewagę obejmując kilkupunktowe prowadzenie. Jednak od stanu 15:11 skutecznie zagrywali Estończycy i doprowadzili do remisu 19:19. Po nerwowej końcówce, w której Polacy mieli pięć piłek setowych, losy tego seta rozstrzygnął asem serwisowym Marcin Wika.

Drugą część spotkania gospodarze rozpoczęli w takim samym składzie. Tym razem od początku do końca mieli przewagę i wygrali 25:17. Podobnie jak w poprzedniej partii ostateczny punkt zdobył Wika.

Trzeci set również należał do Polaków, którzy nie dali najmniejszych szans rywalom. Na początku objęli wysokie prowadzenie 8:3, by potem stopniowo ją zwiększać (16:8).

W końcówce Estończycy nadrabiali straty i zniwelowali przewagę Polaków do dwóch punktów (20:18). Mimo to biało-czerwoni ostatecznie nie dali sobie "wyrwać" wygranej i kapitan reprezentacji Piotr Gruszka zdobył atakiem decydujący punkt (25:19).

Turniej eliminacyjny grupy F w Olsztynie jest również VI Memoriałem Huberta Wagnera.

Zwycięzca grupy awansuje do przyszłorocznych finałów mistrzostw Europy. Rywalizacja w Olsztynie zakończy się w niedzielę. Od 23 do 25 maja w stolicy Estonii rozegrany zostanie turniej rewanżowy grupy F.