Kowalczyk pięciokrotną mistrzynią Polski

Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) zdobyła w ostatnim dniu narciarskich mistrzostw Polski w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach piąty tytuł triumfując w biegu na 30 km techniką dowolną przed Sylwią Jaśkowiec i Kornelią Marek (obie AZS AWF Katowice).
W rywalizacji mężczyzn na 45 km techniką dowolną zwyciężył Maciej Kreczmer (LKS Poroniec Poronin) przed Mariuszem Michałkiem i Krzysztofem Stecem (AZS AWF Katowice).

Wśród kobiet wystartowało jedenaście biegaczek, zawody ukończyło dziesięć. Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin) pomyliła trasę i zapomniała o jednym "kółku". Gdyby nie błąd byłaby czwarta.

Zawodnicy walczyli o tytuł w ostatniej konkurencji MP 2009 na 45 kilometrowej trasie. Początkowo w programie widniał dystans 50, sędziowie skrócili jednak trasę o pięć kilometrów.

Najlepsza biegaczka świata w sezonie 2008/2009 Justyna Kowalczyk zdobyła na Polanie Jakuszyckiej pięć tytułów. Poprzednio Kowalczyk triumfowała w biegach na 5 km techniką dowolną, w sprincie na 1,2 km i na 15 km techniką klasyczną oraz poprowadziła do zwycięstwa pierwszą sztafetę 4x5 km AZS AWF Katowice. Maciej Kreczmer okazał się najlepszy w biegu na 10 km techniką dowolną, na 30 km klasyczną i na 45 km techniką dowolną. W biegu mężczyzn na 45 km zgłoszono czternastu zawodników, startowało dziewięciu z których sklasyfikowani siedmiu. Ostatni był Jakub Mroziński (Śnieżka Karpacz). Na metę przybiegł ponad 24 minuty za zwycięzcą.