El. ME: polskie piłkarki zaczęły od efektownego zwycięstwa

El. ME: polskie piłkarki zaczęły od efektownego zwycięstwa

Piłkarska reprezentacja Polski kobiet wygrała z Bośnią i Hercegowiną 4:0 (1:0) w meczu eliminacji mistrzostw Europy 2013. W tym roku Polki rozegrają jeszcze dwa mecze: z Włochami i z Macedonią.
Trener Polek Roman Jaszczak miał przed meczem spory "ból głowy" z zestawieniem linii obrony, bowiem z powodu kartek pauzować musiały trzy defensywne zawodniczki. Okazało się, że martwił się niepotrzebnie. Polki już w pierwszej połowie zdecydowanie przeważały. Wypracowały kilka podbramkowych sytuacji, w których zabrakło jednak celnego strzału. Najlepszą okazję zmarnowała w 39. minucie Agnieszka Winczo - po podaniu Anny Gawrońskiej spudłowała z kilku metrów.

Roman Jaszczak pokrzykiwał "za mało ruchu dziewczyny" i w doliczonym czasie gry Anna Żelazko "urwała" się obronie gości, wykorzystując podanie Natalii Chudzik z rzutu wolnego. Po przerwie "bombardowanie" bośniackiej bramki trwało. Niepewnie interweniująca bramkarka zespołu gości nie mogła narzekać na brak zajęć. Kilka razy piłka jej "uciekła", ale długo zachowała czyste konto. Aż do 78. minuty, kiedy znów akcję rzutem wolnym zaczęła Natalia Chudzik, piłkę w polu karnym przejęła Anna Żelazko i tym razem Emina Trako była bez szans. To wyraźnie uskrzydliło Polki i w końcówce "pognębiły" rywalki, zdobywając jeszcze dwa gole.

W innych środowych meczach grupy pierwszej Macedonia zremisowała z Grecją 1:1, a Włochy pokonały Rosję 2:0. Zwycięzcy siedmiu grup i najlepsza drużyna z drugiej pozycji awansują bezpośrednio do finałów Euro 2013 w Szwecji. Sześć pozostałych zespołów z drugich miejsc rozegra baraże o trzy lokaty w turnieju finałowym. Tytułu bronić będą Niemki. Polki w tym roku rozegrają jeszcze dwa mecze eliminacji - 19 listopada w Pruszkowie z Włochami i cztery dni później na wyjeździe z Macedonią.