Turniej ATP w Szanghaju: Kubot przegrał z Cilicem

Turniej ATP w Szanghaju: Kubot przegrał z Cilicem

Łukasz Kubot przegrał z rozstawionym z numerem dziesiątym Chorwatem Marinem Cilicem 5:7, 3:6 w pierwszej rundzie turnieju ATP Masters 1000 na twardych kortach w Szanghaju (z pulą nagród 3 531 600 dol.). Polski tenisista przebił się do imprezy z eliminacji.

Mecz trwał godzinę i 33 minuty, a tenisista z Lubina raz - na początku pierwszego seta - zdołał przełamać serwis rywala. Jednak sam przegrał później swoje podanie dwukrotnie, podobnie jak w drugiej partii. 30-letni Polak jest obecnie 72. rankingu ATP World Tour, a Cilic to numer 16. na świecie.

Kubot przegrał z Chorwatem wszystkie trzy poprzednie pojedynki: w 2007 roku w challengerze ATP w Sarajewie 5:7, 3:6; dwa lata później w turnieju ATP Masters 1000 w paryskiej hali Bercy 7:6 (7-3), 4:6, 2:6, oraz w tym sezonie w wielkoszlemowym Wimbledonie 6:7 (4-7), 2:6, 1:6.

W Szanghaju Polak przebił się do turnieju głównego przez dwie rundy eliminacji, wygrywając kolejno z Chińczykiem Mao-Xin Gongiem 7:6 (7-3), 6:2 i Jimmym Wangiem z Tajwanu 6:4, 6:2. W deblu wystartują w imprezie Mariusz Fyrstenberg z Marcinem Matkowskim. Jako para rozstawiona z numerem piątym mają na otwarcie wolny los. W drugiej rundzie, 1/8 finału, zmierzą się ze zwycięzcami pojedynku Cilica i Brazylijczyka Marcelo Melo z Argentyńczykiem Carlosem Berlocqiem i Włochem Andreasem Seppim.

W razie wygranej w pierwszym meczu mogą w ćwierćfinale trafić na amerykańskich bliźniaków Boba i Mike'a Bryanów (nr 1.). W niedzielę triumfowali oni w turnieju ATP w Pekinie (z pulą nagród 2,205 mln dol.), odnosząc rekordowe 82. wspólne zwycięstwo.

Wyniki poniedziałkowych spotkań pierwszej rundy:

Marin Cilic (Chorwacja, 10) - Łukasz Kubot (Polska) 7:5, 6:3Tommy Robredo (Hiszpania) - Aleks Bogomołow jr (Rosja) 7:6 (7-4), 6:4Grigor Dimitrow (Bułgaria) - Pablo Andujar (Hiszpania) 7:5, 6:3Sam Querrey (USA) - Zhe Li (Chiny) 6:3, 6:1Benoit Paire (Francja) - Philipp Petzschner (Niemcy) 7:6 (7-2), 6:4