Jednym z elementów obchodów 100-lecia polskiej niepodległości będzie odczytanie uroczystego Apelu Generałów RP przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Dziennikarzom Wirtualnej Polski udało się dotrzeć do treści apelu. „W 1918 r. Polska po latach niewoli, wojen i nieszczęść powstała z niebytu i odrodziła się z trzech zaborów w jedno suwerenne i niepodległe państwo polskie – w Rzeczpospolitą Polską (...) Polska jest Ojczyzną wszystkich Polaków. I tych urodzonych, tworzących Ją przed 1989 rokiem i tych po 1990 roku. Odbudowana III RP i ostatnie dwudziestopięciolecie to najlepszy okres w historii Polski od ponad 300 lat” – napisali generałowie.
W liście podkreślono, że „nikt kto służył i pracował uczciwie nie może być wykluczony z polskości, nie wolno mu odmawiać patriotyzmu”. „Nie wolno dzielić obywateli na różne sorty. Polacy nie składają się z plemion. Obywatele Polski to Wspólnota. Nie pozwólmy zniszczyć Polski. Nie zgadzajmy się na niszczenie naszej Konstytucji. Na żołnierzach, oficerach Wojska Polskiego i innych polskich formacji mundurowych, na pracownikach polskiej administracji, na nas, na kolejnym pokoleniu polskiej inteligencji, spoczywa odpowiedzialność za państwo i jego niepodległość” – zaznaczono.
„Pamiętajmy ciągle aktualne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego”
Autorzy apelu zwrócili się również do przedstawicieli służb, aby nie pozwolili zniszczyć osiągnięć III RP. „Nie dzielmy Polaków, nie dajmy zmarnować zdobytej niepodległości. Nie zgadzajmy się na unieważnienie naszych życiorysów, wielu lat ciężkiej służby dla zapewnienie bezpieczeństwa i obronności naszej Ojczyzny. Pamiętajmy ciągle aktualne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – podsumowali generałowie.
Pod apelem podpisało się około 100 emerytowanych generałów m.in. byli szefowie sztabu generalnego: Mieczysław Gocuł, Mieczysław Cieniuch, Tadeusz Wilecki, dowódcy generalni gen. Lech Majewski, Jarosław Różański, dowódcy służb: gen. Krzysztof Bondaryk, Gromosław Czempiński, Andrzej Anklewicz, Marek Dukaczewski, Marian Janicki, Adam Rapacki.
Czytaj też:
50 przywódców ze świata weźmie udział w obchodach stulecia polskiej niepodległości. Kiedy? W grudniuCzytaj też:
Marsz Niepodległości. Bez światowych przywódców, za to z radykałami z całej Europy