„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego” zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku i zastąpi przepisy obowiązujące od trzydziestu lat, a zawarte w jednej z instrukcji KEP. Celem nowych regulacji jest „dostosowanie przepisów prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej, z uwzględnieniem m.in. możliwości zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi i nowych przepisów o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych”.
Episkopat przekonuje, że wspomniany dekret uwzględnia wyzwania, przed jakimi stoi Kościół w Polsce. Wspomniano przy tym m.in. wzrost liczby małżeństw zawieranych przez katolików z osobami wyznającymi inne religie. Nowe przepisy mają również regulować sytuację wynikając z łatwości przemieszczania się osób czy czasowych wyjazdów za granicę.
Liczący 76 stron dokument zawiera m.in. przypomnienie, że małżeństwo sakramentalne powinno być zawierane w kościele lub kaplicy czy sugestię, że podczas katechezy przedmałżeńskiej ksiądz powinien tłumaczyć narzeczonym znaczenie gestów oraz tekstów liturgicznych. Dekret zawiera także przepisy dotyczące zebrania i zweryfikowania wymaganych dokumentów. Dołączono również do niego wzory pism i formularzy przydatnych w procedurze przygotowania do małżeństwa. Całość jest dostępna na stronie Episkopatu.
Czytaj też:
Nietypowy konkurs matematyczny w Krakowie. Nazwa to: „Rok Świętego Jana Pawła II”