Zrzeszający dziennikarzy śledczych z krajów wyszehradzkich niezależny portal Vsquare opisał szczegóły walki o przejęcie TVN-u. Dziennikarze zwrócili uwagę, że w poprzednim roku możliwość złożenia oferty miała Grupa TV2, związana z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Wspomniano też o czeskiej grupie inwestycyjnej PPF, którą podejrzewano o współpracę z sojusznikami węgierskiego lidera.
Sprzedaż TVN. Tusk miał powstrzymać Węgrów
Ostatecznie jednak wszystkich uprzedził premier Donalda Tusk, ogłaszając sklasyfikowanie TVN oraz innych kluczowych spółek medialnych jako przedsiębiorstwa strategiczne. Dzięki temu polski rząd zyskał możliwość zapobiegnięcia przejęciu, które mogłoby być niebezpieczne dla interesów polskiego państwa.
Vsquare opisał też aktualny stan procesu przetargowego. Obecnie trwa druga runda negocjacji, w której uczestniczyć mają trzy polskie grupy biznesowy. Za jedną z ofert stoi jeden z najbogatszych Polaków, Michał Sołowow. W grze pozostaje też konsorcjum, do którego należy Wirtualna Polska oraz Rafał Brzoska, właściciel InPostu. Onet podał jednak, że Brzoska wycofał się z projektu.
Ostatnim kandydatem do kupna TVN-u według Vsquare miał być Grzegorz Hajdarowicz, założyciel Gremi Media Group.
Nowy gracz w walce o TVN?
Dziennikarze donoszą też o zainteresowaniu ze strony greckiej spółki Antenna Group. Od 2021 roku zarządza ona stacjami Sony Pictures Television Network w Europie Środkowo-Wschodniej, a w Polsce ma wpływ na AXN, AXN Black, AXN White i AXN Spin.
Według szacunków cena sprzedaży TVN wyniesie około miliarda euro. Będzie to więc jedna z największych tego typu transakcji na rynku medialnym w Polsce w ostatnich latach.
Czytaj też:
Doda, Rozenek-Majdan i Chajzer surowo ukarani. Jest finał sprawyCzytaj też:
Włosi rezygnują z walki o TVN. Trafi w polskie ręce?