Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę. Od tamtego momentu, aż do zamknięcia lokali wyborczych o godz. 21 w niedzielę, zakazane jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji politycznej czy publikowanie sondaży. Złamanie tych zasad może wiązać się z dotkliwą karą.
Kilkadziesiąt naruszeń ciszy wyborczej
Najnowsze dane na temat naruszeń ciszy wyborczej pojawiły się w niedzielę rano. Podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji poinformowała, że do tego momentu odnotowano 122 takie przypadki, większość w internecie. Dwa z nich sklasyfikowano jako przestępstwa.
Wśród naruszeń, o których poinformowała policja, wiadomo m.in. o tym, że na jednym z osiedli w Kielcach zerwany został plakat wyborczy, w którego miejsce powieszono dwa inne. Do zerwania plakatu wyborczego doszło także w powiecie tomaszowskim. W Białymstoku zaś policja prowadzi czynności po tym, jak otrzymała zgłoszenie o mężczyźnie chodzącym po mieście z flagą jednego z komitetów.
Dwóch posłów naruszyło ciszę wyborczą
Ponadto wiadomo także, że policja odnotowała naruszenia ciszy wyborczej popełnione przez posłów. Choć nie wskazano, o jakie przypadki dokładnie chodzi, najpewniej mowa o dwóch zdarzeniach, które miały miejsce w sieci.
Pierwszym z naruszeń ciszy wyborczej przez posłów, jest opublikowanie przez wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchę na jego profilu na platformie Facebook grafik, w których zachęca on do głosowania na jednego z kandydatów. „Przepraszam, w wyniku błędu ładowania grafik pojawiły się one po północy. Już usunąłem. Za błąd przepraszam” – poinformował później polityk.
Drugim naruszeniem ciszy wyborczej jest niemal analogiczny błąd popełniony przez posła Piotra Głowskiego. „Informuję, że wpis dotyczący wyborów Prezydenta RP, który X opublikował na tej stronie w sobotę 17.05 w godzinach porannych – umieściłem równocześnie z podobnym na Facebooku – w piątek 16.05 wieczorem. Dla pewności, że ktoś to może inaczej zinterpretować – wpis usuwam” – tłumaczył w mediach społecznościowych polityk.
Czytaj też:
Co należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego? Lista nie jest długaCzytaj też:
Wybory 2025. Kiedy poznamy wyniki i exit poll? Te daty warto zapamiętać