„Wiele eksplozji w stolicy w dzielnicach Darnycki i Dniprowski. Służby już pracują na miejscu. Bardziej szczegółowe informacje później” – przekazał w niedzielę nad ranem za pośrednictwem Telegramu Witalij Kliczko. W kolejnym komunikacie poinformował, że do tej pory nie stwierdzono ofiar śmiertelnych „ataków rakietowych na infrastrukturę”, ale jedna osoba trafiła do szpitala.
Wojna na Ukrainie. Eksplozje w Kijowie
Reuters podaje, że nad miastem było widać dym. Widoczny jest też na zdjęciach i nagraniach wideo, które trafiły do mediów społecznościowych. Dziennikarka Olga Tokariuk zwraca uwagę na Twitterze, że Rosjanie ostrzelali dwie bardzo gęsto zaludnione dzielnice i zaznacza, że w ostatnich tygodniach wielu mieszkańców Kijowa wróciło do swoich domów.
Wcześniej, na większości terytorium Ukrainy, w tym w rejonie Kijowa, zawyły syreny przeciwlotnicze.
Ciężkie walki o Siewierodonieck
Trwa 102 doba rosyjskiej inwazji na Ukrainie. W ostatnich dniach walki Rosjanie koncentrują się głównie na prowadzaniu ofensywy w Donbasie. Ciężkie walki toczą się o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim. W sobotę strona ukraińska poinformowała, że udało się jej odzyskać kontrolę nad częścią tego terenu. Mer miasta Ołeksandr Striuk powiedział w rozmowie z ukraińską telewizją, że sytuacja jest „napięta, skomplikowana”, ale oddziały ukraińskie „zdołały się przegrupować i zbudować linię obrony”.
Ile rakiet wystrzelili Rosjanie? Zełenski podaje liczby
Z kolei prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w swoim ostatnim, codziennym wystąpieniu, że do ranka 4 czerwca, Rosjanie łącznie wystrzelili przeciwko Ukrainie 2 503 rakiet. Ukraiński przywódca oskarżył też Rosjan o niszczenie ukraińskich zabytków kultury, wskazując, że ostatniej doby ostrzelali Ławrę Świętogórską w obwodzie donieckim. W wyniku ostrzału drewniana świątynia stanęła w płomieniach. Wezwał też do usunięcia Rosji z UNESCO.
Czytaj też:
Co się dzieje z pojmanymi przez Rosjan obrońcami Azowstalu? Nowe informacje