Rozpoczyna się ostatni rok szkolny w starej struk turze. Od września 2017 r. Zaczną być wygaszane gimnazja, by wrócić do rozwiązania: 8-letniej sp i 4-letniego liceum. Gdzie obecny system lokuje nas w europie?
Mamy ustalony, przeważnie 12-letni, okres kształcenia w systemie oświaty (odrębnym od systemu szkolnictwa wyższego). Jak podzielić ten okres? W grę wchodzą dwa kryteria: organizacyjne i programowe. Organizacyjne ma znaczenie dla finansowania i nadzoru szkół, ale z punktu widzenia uczniów sprowadza się do szyldów na budynkach szkolnych. Ważniejsze jest kryterium programowe. Każda cezura programowa oznacza koniec wspólnej nauki i podział zbiorowości uczniów na różne tory dalszego kształcenia. W Stanach Zjednoczonych mamy system jednolity organizacyjnie i programowo: roczne przedszkole i 12 klas dla wszystkich. W Europie przeważają systemy programowo dwuszczeblowe. Taki mamy teraz w Polsce. Podział na szkołę podstawową i gimnazjum jest czysto organizacyjny, bo uczniowie przechodzą do jednolitego gimnazjum bez egzaminu. Selekcja następuje dopiero po dziewięciu latach wspólnej nauki. Podobnie jest w Finlandii, Danii, Francji czy Czechach, a także w Anglii, choć tam dzieli się uczniów dopiero po 11 latach. Trzy części odrębne organizacyjnie i programowo mamy tylko w Niemczech. Pierwsza selekcja następuje już po czterech latach w grundschule, druga sześć lat później.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.