Srebro dla Korzeniowskiego

Srebro dla Korzeniowskiego

Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa) zdobył w Stambule srebrny medal pływackich mistrzostw Europy na dystansie 200 m stylem motylkowym. Wynikiem 1.50,13 ustanowił rekord Polski.
Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa) zajmując w sobotnim finale na dystansie 200 m stylem motylkowym drugie miejsce w pływackich mistrzostw Europy w Stambule, powiększył po trzech dniach imprezy dorobek polskiej ekipy do dwóch medali.

Wynikiem 1.50,13 ustanowił rekord kraju. Poprzedni także należał do niego od 10 grudnia 2005 roku. Wówczas we włoskim Trieście uzyskał 1.50,89. W Stambule zwyciężył Rosjanin Nikołaj Skworcow bijąc rekord kontynentu rezultatem 1.49,46.

Korzeniowski zdobył drugi medal dla Polski. Pierwszy, również srebrny, wywalczył w czwartek Radosław Kawęcki (KS Korner Zielona Góra) na 200 m stylem grzbietowym. Osiągnął czas 1.49,13, minimalnie gorszy od własnego rekordu kraju.

W sobotę Kawęcki ponownie zaprezentował dobrą formę. W półfinale wyścigu na 100 m stylem grzbietowym popłynął o prawie sekundę szybciej (49,69) od swojego rekordu Polski wynoszącego 50,65. W swojej serii był drugi, a do finału awansował z trzecim rezultatem. W pierwszym półfinale rekord świata pobił Rosjanin Aleksander Wiatczanin - 49,17.

Dwa razy najlepszy krajowy wynik poprawiała Aleksandra Urbańczyk (MKS Trójka Łódź) na 50 m st. grzbietowym. W finale zajęła czwarte miejsce, a brązowy medal z Rosjanką Ksenią Moskwiną przegrała o prawie pół sekundy.

Mateusz Sawrymowicz (MKP Szczecin) na dystansie 1500 m stylem dowolnym zajął 12. miejsce. Mistrz świata z Melbourne w 2007 roku miał w tym roku poważne problemy zdrowotne i przez kilka miesięcy nie trenował.

W drugiej połowie maja rozpoznano u niego mononukleozę. Rehabilitacja trwała dość długo; Sawrymowicz nie wystartował w mistrzostwach świata w Rzymie. Teraz powoli dochodzi do formy, w Stambule uzyskał czas 14.48,78, o ponad sekundę lepszy od wyniku z mistrzostw Polski na krótkim basenie w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie pod koniec listopada miał 14.49,83 i zajął drugie miejsce.