Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły tworzona przez ponad 70 organizacji społecznych przyjęła podczas zjazdu 24 maja rezolucję „Szkoła wiedzy – nie ideologii” skierowaną do władz rządowych, posłów i senatorów.
„Przynagleni przejawami gwałtownego załamywania się polskiego systemu edukacji i wobec zmieniającej się sytuacji politycznej zwracamy się do Prezydenta RP o włączenie się w proces restytucji suwerenności polskiej szkoły. Nadchodzący rok jest kluczowy dla przywrócenia szans rozwoju intelektualnego młodych Polaków i tym samym dla ochrony przyszłej pozycji Polski na arenie międzynarodowej” – podkreślono w komunikacie prasowym.
70 organizacji krytykuje Ministerstwo Edukacji Narodowej
Organizacje społeczne apelują w rezolucji „o przywrócenie systemu oświaty skupionego na integralnym kształtowaniu dojrzałego człowieka w procesie wychowania i edukacji oraz zawrócenie z drogi transformacji szkolnictwa polskiego według szkodliwych wzorców narzucanych przez globalne instytucje i Unię Europejską”. Autorzy rezolucji domagają się od polityków m.in. ochrony życia rodzinnego i praw wychowawczych rodziców.
Żądają też powrotu szkoły, która daje uczniom rzetelną wiedzę, oraz wychowania zakotwiczonego w polskiej kulturze wyrosłej z cywilizacji łacińskiej i chrześcijaństwa. Apelują również o wycofanie polskiej oświaty z programu „edukacji włączającej” i oczekują rozwoju szkół specjalnych oraz ich odpowiedniego finansowania. Są także przeciwni tworzeniu ze szkół placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Cała rezolucja liczy 3,5 strony.
List otwarty KROPS do rządzących i parlamentarzystów. Szef fundacji uderzył w Nowacką i Lubnauer
Marek Grabowski – szef Fundacji Mamy i Taty, wchodzącej w skład KROPS – skomentował w rozmowie z Radiem Maryja, że apel do polityków związany jest z „dramatyczną kondycją polskiej szkoły, której potrzebna jest naprawa”.
Jego zdaniem sytuacja „jest niestety wynikiem półtora roku rządów w Ministerstwie Edukacji Narodowej – absolutnie skrajnej lewicy oraz rządów pań Nowackiej i Lubnauer”. Grabowski ocenił, że nie ma zgody na likwidację prac domowych, walkę z patriotyzmem i wartościami chrześcijańskimi, próbę usuwania religii i etyki ze szkół czy pozbawianiem dzieci własnej tożsamości.
Czytaj też:
MEN chwali się przyjęciem propozycji Nowackiej. Broniarz: Temat wywołał wiele emocjiCzytaj też:
Co z odgórnym zakazem MEN? „Trzeba przekonać rodziców do naszej wizji”