Zdrowy dorosły człowiek powinien spać od siedmiu do ośmiu godzin na dobę. Według ekspertów z Global Council on Brain Health taka ilość snu pozwala na zachowanie pełni funkcji poznawczych oraz odpowiednią regenerację organizmu.
Naukowcy zaznaczają, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen może przynieść szereg komplikacji zdrowotnych. Informują, że nie powinniśmy cieszyć się z tego, że przesypiamy dziewięć godzin na dobę albo więcej, a taki stan rzeczy traktować jako jasny sygnał od organizmu, że może dziać się coś niepokojącego.
Czy długi sen jest szkodliwy?
Eksperci zwracają uwagę, że „nadużywanie snu” może nieść za sobą przykre konsekwencje. Badanie przeprowadzone przez University of Texas Health Science Center ujawnia, że zbyt długi sen ma bezpośrednie przełożenie na gorszą wydajność poznawczą. Naukowcy zauważają szczególny spadek zdolności procesów kognitywnych u osób z depresją, które często śpią znacznie więcej niż wymaga tego organizm, aby właściwie funkcjonować.
Badanie, w którym wzięło udział blisko 2000 dorosłych osób w wieku 27-85 lat wykazało, że osoby śpiące dłużej niż dziewięć godzin na dobę miały zmniejszoną zdolność zapamiętywania, gorzej radziły sobie w rozwiązywaniu problemów logicznych, a także wykazywały gorsze zdolności wzrokowo-przestrzenne.
Vanessa Young, kierowniczka projektu badań klinicznych w Instytucie im. Glenna Biggsa, który zajmuje się chorobami Alzheimera i neurodegeneracyjnymi, wskazuje, że osoby pracujące w trybie zmianowym oraz pacjenci cierpiący na depresję mogą znacznie mocniej, niż osoby zdrowe, prowadzące regularny tryb życia, odczuwać skutki „nadużywania snu”. Ekspertka dodaje, że dbanie o prawidłową ilość odpoczynku w ciągu dnia jest kluczem do utrzymania zdrowia psychicznego i korzystnego ogólnego samopoczucia.
Czytaj też:
Przełomowe odkrycie naukowców? Dzięki temu można odzyskać wzrokCzytaj też:
Zmarszczki na palcach po kąpieli. Naukowcy odkryli ich sekret