15 października w Polsce odbywają się wybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe. Lokale wyborcze są otwarte w godzinach od 7 do 21. Przy tej okazji politycy dzielą się swoimi zdjęciami z głosowania.
Jako jeden z pierwszych zdjęcie zamieścił Bartłomiej Sienkiewicz z Koalicji Obywatelskiej. „Rzeczy najważniejsze trzeba robić jak najwcześniej” — napisał.
Zdjęcie z lokalu wyborczego zamieścił również Marcin Warchoł z Suwerennej Polski, który przyszedł na głosowanie z rodziną.
Po południu zdjęcie z głosowania razem z rodziną zamieścił także Krzysztof Brejza z KO.
Do głosowania, choć nieco inną fotografią, zachęcała rano wiceprzewodnicząca partii Polska2050, Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050.
Zdjęcie z lokalu wyborczego pokazała także Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej.
Głos w wyborach 2023 oddał także europoseł Łukasz Kohut z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.
Wybory 2023. Ilu posłów wybierzemy w okręgach?
Posłowie wybierani są w 41 okręgach wyborczych (m.in. Legnica, Wałbrzych, Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Chełm, Zielona Góra, Łódź, Piotrków Trybunalski, Sieradz, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Płock, Radom, Siedlce, Warszawa, Opole, Krosno, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Słupsk, Bielsko-Biała, Częstochowa, Katowice, Kielce, Elbląg, Olsztyn, Kalisz, Konin, Piła, Poznań, Koszalin, Szczecin). W każdym z okręgów wybiera się od 7 do 20 posłów.
Z kolei w wyborach do Senatu wyznaczono 100 okręgów. W każdym z nich mandat uzyskuje jeden senator.
Aby oddać głos w wyborach, należy zgłosić się do komisji w swoim okręgu zamieszkania. Komisje przydzielane są adresami stałego zameldowania i najczęściej znajdują się w szkołach podstawowych lub w przedszkolach.
Czytaj też:
Wybory 2023. Wystarczy mObywatel, czy trzeba wziąć dowód, żeby zagłosować?Czytaj też:
NA ŻYWO: Wybory parlamentarne 2023 i referendum. PKW o pierwszych zakłóceniach