Oficjalne wyniki wyborów do Senatu. Mamy pełną listę senatorów

Oficjalne wyniki wyborów do Senatu. Mamy pełną listę senatorów

Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Zdjęcie ilustracyjne
Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Shutterstock / Verconer
Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Senatu. Prezentujemy pełną listę osób, które w tej kadencji będą sprawować mandaty senatorskie.

We wtorek, 17 października, poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów do izby wyższej parlamentu. Wybory wygrała opozycja, która zdobyła łącznie 66 mandatów senatorskich. Pozostałe 34 mandaty zdobyło Prawo i Sprawiedliwość.

Na czym polegał Pakt Senacki?

Nowi senatorzy opozycji zdobyli mandaty startując z Paktu Senackiego. To porozumienie utworzone przez cztery ugrupowania – Koalicję Obywatelską, Lewicę, Polskę 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe – oraz wspierający je ruch samorządowy „Tak! Dla Polski”.

Formuła paktu polegała na na tym, że w wyborach do Senatu wspomniane podmioty nie wystawiły przeciwko sobie kandydatów, ale wyłoniły jednego wspólnego w każdym z okręgów. Taktyka nierozpraszania głosów przyniosła zresztą spodziewane efekty także cztery lata temu.

Poniżej prezentujemy pełną listę kandydatów, którzy zdobyli mandat senatorski w tegorocznych wyborach.

Okręg nr 1

  • (powiaty: bolesławiecki, lubański, lwówecki, zgorzelecki) – Waldemar Witkowski (Pakt Senacki)

Okręg nr 2

  • (powiaty: jaworski, kamiennogórski, karkonoski, złotoryjski oraz Jelenia Góra) – Marcin Zawiła (Pakt Senacki)

Okręg nr 3

  • (powiaty: głogowski, legnicki, lubiński, polkowicki oraz Legnica) – Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (Pakt Senacki)

Okręg nr 4

  • (powiaty: świdnicki, wałbrzyski oraz Wałbrzych) – Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (Pakt Senacki)

Okręg nr 5 

  • (powiaty: dzierżoniowski, kłodzki i ząbkowicki) – Aleksander Szwed (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 6

  • (powiaty: górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski) – Kazimierz Ujazdowski (Pakt Senacki)

Okręg nr 7

  • (część Wrocławia) – Grzegorz Schetyna (Pakt Senacki)

Okręg nr 8

  • (kolejna część Wrocławia) – Barbara Zdrojewska (Pakt Senacki)

Okręg nr 9

  • (powiaty: bydgoski, świecki, tucholski i Bydgoszcz) – Andrzej Kobiak (Pakt Senacki)

Okręg nr 10

  • (powiaty: inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński i żniński) – Ryszard Brejza (Pakt Senacki)

Okręg nr 11

  • (powiaty chełmiński, toruński i Toruń) – Tomasz Lenz (Pakt Senacki)

Okręg nr 12

  • (powiaty: brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński, wąbrzeski i Grudziądz) – Ryszard Bober (Pakt Senacki)

Okręg nr 13

  • (powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, włocławski i Włocławek) – Krzysztof Kukucki (Pakt Senacki)

Okręg nr 14

  • (powiaty: lubartowski, łukowski, opolski, puławski i rycki) – Stanisław Gogacz (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 15

  • (powiaty: janowski, kraśnicki, lubelski, łęczyński i świdnicki) – Grzegorz Czelej (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 16

  • (Lublin) – Jacek Trela (Pakt Senacki)

Okręg nr 17

  • (powiaty bialski, parczewski, radzyński i Biała Podlaska) – Grzegorz Bierecki (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 18

  • (powiaty chełmski, krasnostawski, włodawski i Chełm) – Józef Zając (Pakt Senacki)

Okręg nr 19

  • (powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski i Zamość) – Jerzy Chróścikowski (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 20

  • (powiaty krośnieński, świebodziński, zielonogórski i Zielona Góra) – Mirosław Różański (Pakt Senacki)

Okręg nr 21

  • (powiaty: gorzowski, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki, słubicki, sulęciński i Gorzów Wielkopolski) – Władysław Komarnicki (Pakt Senacki)

Okręg nr 22

  • (powiaty: nowosolski, wschowski, żagański, żarski) – Wadim Tyszkiewicz (Pakt Senacki)

Okręg nr 23

  • (część Łódzi) – Artur Dunin (Pakt Senacki)

Okręg nr 24

  • (powiaty brzeziński i łódzki wschodni oraz kolejna Łodzi) –  Krzysztof Kwiatkowski (Pakt Senacki)

Okręg nr 25

  • (powiaty kutnowski, łęczycki, łowicki i poddębicki) – Przemysław Błaszczyk (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 26

  • (powiaty łaski, pabianicki i zgierski) – Marcin Karpiński (Pakt Senacki)

Okręg nr 27

  • (powiaty pajęczański, sieradzki, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski) – Michał Seweryński (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 28

  • (powiaty bełchatowski, piotrkowski, radomszczański i Piotrków Trybunalski) – Wiesław Dobkowski (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 29

  • (powiaty opoczyński, rawski, skierniewicki, tomaszowski i Skierniewice) – Rafał Ambrozik (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 30

  • (powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki) – Andrzej Pająk (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 31

  • (powiaty krakowski, miechowski i olkuski) – Marek Pęk (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 32

  • (część Krakowa) – Jerzy Fedorowicz (Pakt Senacki)

Okręg nr 33

  • (kolejna część Krakowa) – Bogdan Klich (Pakt Senacki)

Okręg nr 34

  • (powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki) –  Włodzimierz Bernacki (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 35

  • (powiaty dąbrowski i tarnowski oraz Tarnów) – Kazimierz Wiatr (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 36

  • (powiaty limanowski, nowotarski i tatrzański) – Jan Hamerski (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 37

  • (powiaty gorlicki i nowosądecki oraz Nowy Sącz) – Wiktor Durlak (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 38

  • (powiaty gostyniński, płocki, sierpecki, sochaczewski, żyrardowski i Płock) – Waldemar Pawlak (Pakt Senacki)

Okręg nr 39

  • (powiaty ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski i żuromiński) – Krzysztof Bieńkowski (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 40

  • (powiaty legionowski, nowodworski, warszawski zachodni i wołomiński) – Jolanta Hibner (Pakt Senacki)

Okręg nr 41

  • (powiaty grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski) – Michał Kamiński (Pakt Senacki)

Okręg nr 42

  • (część Warszawy) – Marek Borowski (Pakt Senacki)

Okręg nr 43

  • (kolejna część Warszawy) – Małgorzata Kidawa-Błońska (Pakt Senacki)

Okręg nr 44 – Pakt senacki

  • (kolejna część Warszawy) – Adam Bodnar (Pakt Senacki)

Okręg nr 45

  • (kolejna część Warszawy) – Magdalena Biejat (Pakt Senacki)

Okręg nr 46

  • (powiaty makowski, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski, wyszkowski i Ostrołęka) – Robert Mamątow (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 47

  • (powiaty garwoliński, miński i węgrowski) – Maciej Górski (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 48

  • (powiaty łosicki, siedlecki i sokołowski oraz Siedlce) – Waldemar Kraska (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 49

  • (powiaty białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski) – Stanisław Karczewski (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 50

  • (powiaty lipski, radomski, szydłowiecki, zwoleński i Radom) – Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 51

  • (powiaty brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski i prudnicki) – Tadeusz Jarmuziewicz (Pakt Senacki)

Okręg nr 52

  • (powiat opolski i Opole) – Piotr Woźniak (Pakt Senacki)

Okręg nr 53

  • (powiaty głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski i strzelecki) – Beniamin Godyla (Pakt Senacki)

Okręg nr 54

  • (powiaty leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski i Tarnobrzeg) –  Janina Sagatowska (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 55

  • (powiaty dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski) – Zdzisław Pupa (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 56

  • (powiaty łańcucki i rzeszowski oraz Rzeszów) – Józef Jodłowski (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 57

  • (powiaty brzozowski, jasielski, krośnieński i Krosno) – Alicja Zając (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 58

  • (powiaty bieszczadzki, jarosławski, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki i Przemyśl) – Mieczysław Golba (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 59

  • (powiaty augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz Łomża i Suwałki) – Marek Komorowski (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 60

  • (powiaty białostocki i sokólski oraz Białystok) – Maciej Żywno (Pakt Senacki)

Okręg nr 61

  • (powiaty bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki) –  Anna Bogucka (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 62

  • (powiaty lęborski, słupski i wejherowski oraz Słupsk) – Kazimierz Kleina (Pakt Senacki)

Okręg nr 63

  • (powiaty bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski i kościerski) – Anna Górska (Pakt Senacki)

Okręg nr 64

  • (powiat pucki i Gdynia) – Sławomir Rybicki (Pakt Senacki)

Okręg nr 65

  • (Gdańsk i Sopot) – Bogdan Borusewicz (Pakt Senacki)

Okręg nr 66

  • (powiaty gdański, starogardzki i tczewski) – Ryszard Świlski (Pakt Senacki)

Okręg nr 67

  • (powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski i sztumski) – Leszek Czarnobaj (Pakt Senacki)

Okręg nr 68

  • (powiaty częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski) – Ryszard Majer (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 69

  • (Częstochowa) – Wojciech Konieczny (Pakt Senacki)

Okręg nr 70

  • (powiaty gliwicki i tarnogórski oraz Gliwice) – Zygmunt Frankiewicz (Pakt Senacki)

Okręg nr 71

  • (Bytom i Zabrze) –  Halina Bieda (Pakt Senacki)

Okręg nr 72

  • (powiaty raciborski, wodzisławski i Jastrzębie-Zdrój oraz Żory) – Henryk Siedlaczek (Pakt Senacki)

Okręg nr 73

  • (powiaty mikołowski i rybnicki oraz Rybnik) – Piotr Masłowski (Pakt Senacki)

Okręg nr 74

  • (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice) – Gabriela Morawska-Stanecka (Pakt Senacki)

Okręg nr 75

  • (powiat bieruńsko-lędziński i Mysłowice oraz Tychy) – Andrzej Dziuba (Pakt Senacki)

Okręg nr 76

  • (powiaty będziński i zawierciański oraz Dąbrowa Górnicza) – Beata Małecka-Libera (Pakt Senacki)

Okręg nr 77

  • (Jaworzno i Sosnowiec) – Joanna Sekuła (Pakt Senacki)

Okręg nr 78

  • (powiaty bielski i pszczyński oraz Bielsko-Biała) – Agnieszka Gorgoń-Komor (Pakt Senacki)

Okręg nr 79

  • (powiaty cieszyński i żywiecki) – Andrzej Kalata (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 80

  • (Katowice) – Maciej Kopiec (Pakt Senacki)

Okręg nr 81

  • (powiaty buski, jędrzejowski, kazimierski, konecki, pińczowski, staszowski i włoszczowski) – Jacek Włosowicz (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 82

  • (powiaty opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki) – Jarosław Rusiecki (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 83

  • (powiat kielecki i Kielce) – Krzysztof Słoń (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 84

  • (powiaty bartoszycki, braniewski, elbląski, lidzbarski i Elbląg) – Jerzy Wcisła (Pakt Senacki)

Okręg nr 85

  • (powiaty działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki) – Gustaw Brzezin (Pakt Senacki)

Okręg nr 86

  • (powiaty nidzicki, olsztyński, szczycieński i Olsztyn) – Ewa Kaliszuk (Pakt Senacki)

Okręg nr 87

  • (powiaty ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski i węgorzewski) – Jolanta Piotrowska (Pakt Senacki)

Okręg nr 88

  • (powiaty chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski, wągrowiecki i złotowski) – Adam Szejnfeld (Pakt Senacki)

Okręg nr 89

  • (powiaty grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, szamotulski i wolsztyński) – Jan Libicki (Pakt Senacki)

Okręg nr 90

  • (powiat poznański) – Waldy Dzikowski (Pakt Senacki)

Okręg nr 91

  • (Poznań) – Rafał Grupiński (Koalicja Obywatelska)

Okręg nr 92

  • (powiaty gnieźnieński, słupecki, średzki, śremski i wrzesiński) – Grzegorz Fedorowicz (Pakt Senacki)

Okręg nr 93

  • (powiaty kolski, koniński i turecki oraz Konin) – Leszek Galemba (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 94

  • (powiaty gostyński, kościański, leszczyński, rawicki oraz Leszno) – Wojciech Ziemniak (Pakt Senacki)

Okręg nr 95

  • (powiaty kępiński, krotoszyński, ostrowski i ostrzeszowski) – Łukasz Mikołajczyk (Prawo i Sprawiedliwość)

Okręg nr 96

  • (powiaty jarociński, kaliski i pleszewski oraz Kalisz) – Janusz Pęcherz (Pakt Senacki)

Okręg nr 97

  • (powiat policki i Szczecin) – Tomasz Grodzki (Pakt Senacki)

Okręg nr 98

  • (powiaty goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki i stargardzki oraz Świnoujście) – Magdalena Kochan (Pakt Senacki)

Okręg nr 99

  • (powiaty białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński i wałecki) – Janusz Gromek (Pakt Senacki)

Okręg nr 100

  • (powiaty koszaliński, sławieński, szczecinecki i Koszalin) – Stanisław Gawłowski (Pakt Senacki)

Czytaj też:
Pakt Senacki nie zawiódł. Izba wyższa w rękach opozycji
Czytaj też:
Kulisy negocjacji ws. rządu opozycji. PSL ma „ostrzyć sobie zęby” na kluczowe stanowisko

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza