Leo Beenhakker Człowiekiem Roku 2007 tygodnika „Wprost”28sie2015, 10:34 —
Kiedy w sierpniu 2006 r. obejmował piłkarską reprezentację Polski, wielu przekonywało, że podjął się mission impossible. Z zawodnikami, którzy grają w słabej polskiej lidze albo są rezerwowymi w zagranicznych klubach, nie można podbijać świata. Tymczasem po kilkunastu miesiącach pracy Holendra okazało się, że wygraliśmy grupę eliminacyjną do mistrzostw Europy, w której za przeciwników mieliśmy czwartą drużynę świata Portugalię, silną Serbię i nieobliczalną Finlandię.
Kosowo - symbol wstydu i głupoty17lut2013 —
Pięć lat temu, gdy Kosowo jednostronnie ogłosiło swoją niepodległość, Serbia straciła historyczną kolebkę. Te z krajów Unii Europejskiej, które uznały tę niepodległość, straciły nie tylko honor ale również rozsądek. To nie zbrodnia – to coś gorszego. To głupota.
Tolerancja dla wybranych29sty2013 —
Obserwuję lincz medialno-internetowy na pani poseł Pawłowicz i zastanawiam się, jak ci sami ludzie, którzy oburzają się na żarty z pani poseł Grodzkiej, potrafią teraz wylewać pomyje na panią Pawłowicz. No chyba, że w myśl hasła "nie toleruję ludzi nietolerancyjnych".
Belgijska melancholia i język niderlandzki12sty2013 —
Zaintrygowała mnie książka Marka Orzechowskiego "Belgijska melancholia", poświęcona właśnie Belgii. I choć mieszkam w tym kraju od ponad siedmiu lat, dowiedziałam się rzeczy, których wcześniej nie znałam. I inaczej popatrzyłam na roszczenia "flamandzkich nacjonalistów".
Euro, Europo!31gru2012 —
2012 rok zostanie zapamiętany jako czas kryzysu i zacieśniającej się coraz bardziej integracji ekonomicznej Unii Europejskiej. I tu na dwoje babka wróżyła, bo według jednych kryzys był wynikiem nadmiernej integracji, inni zaś widzą w kryzysie pretekst do integracji.
Hodowanie potwora16gru2012 —
Na marginesie strzelaniny w amerykańskiej szkole znów zastanawiam się nad rolą mediów. Na ile media, poprzez pisanie/pokazywanie/mówienie o czymś, przyczyniają się do popularyzacji tego zjawiska? Czy gdyby mordercy pozostawali bezimienni byłoby mniej seryjnych morderstw? I czy naprawdę nie może się obejść bez pokazywania czyjejś rozpaczy?
Święte krowy i prawdziwe tabu8gru2012 —
Pielęgniarka, która padła ofiarą prowokacji dziennikarskiej i ujawniła dane o zdrowiu księżnej Kate popełniła samobójstwo. Za jej śmierć nie powinno się obwiniać dziennikarzy lecz tych, którzy ze zwykłej kobiety – żony księcia Williama - zrobili świętą krowę i wywołali atmosferę potępienia. Prawdziwe tabu jest gdzie indziej. Wszystko to wpisuje się to też w debatę o wolności mediów.
Nobel dla Haradinaja1gru2012 —
Trybunał w Hadze uniewinnił byłego premiera Kosowa, Ramusha Haradinaja, oskarżonego o zbrodnie dokonywane na Serbach. To już nie jest kolejny błąd lecz kompromitacja wymiaru sprawiedliwości. A Haradinajowi dajmy od razu pokojowego Nobla, w uznaniu za zasługi.
Spokojnie o łupkach21lis2012 —
Tzw. Raport Sonika o łupkach nie jest ani wielkim sukcesem Polski, ani wielką porażką. Sukcesem nie mógł być z oczywistego powodu – powstawał wszak w komisji ochrony środowiska, która jest matecznikiem wojujących ekologów.
Walka z krzyżem i aureolą19lis2012 —
Komisji Europejskiej przeszkadza wizerunek krzyża i aureoli. Do tego stopnia, że postuluje o usunięcie tych symboli z wizerunków świętych Cyryla i Metodego, zdobiących wybijane na Słowacji monety euro. Bądźmy konsekwentni, skoro święci nie mogą mieć nad głowami aureoli, to i niech królowie pozbędą się koron, Mikołajowi Kopernikowi trzeba zabrać globus z pomnika, a i z flagi Czerwonego Krzyża również krzyż usunąć trzeba.
Najważniejszy chory świata14paź2012, 12:00 —
Europa znów jest najważniejsza: Świat patrzy na nią nie z podziwem (za pokojowego nobla), ale z przerażeniem. wizyta Angeli Merkel w Atenach nie uspokoiła ulic ani rynków.
Wyborcza wojna o mięso i religię11mar2012, 12:00 —
To Marine Le Pen, a nie socjalista Franćois Hollande, może być największym zagrożeniem dla Nicolasa Sarkozy’ego. Dlatego desperacko walczący o reelekcję francuski prezydent użył wypróbowanej metody – zaatakował imigrantów.
Huebner: nie można przejść obojętnie wobec dyskryminacji14paź2010, 18:54 —
Prof. Danuta Hubner została zaproszona do Grupy Osób Wybitnych, powstałej przy Radzie Europy, kierowanej przez byłego ministra spraw zagranicznych Niemiec, Joschkę Fischera. W składzie dziewięcioosobowej grupy są też m.in. brytyjski historyk Timothy Garton Ash i były szef unijnej dyplomacji, Javier Solana. W najbliższy piątek odbędzie się pierwsze spotkanie Grupy, a owocem jej pracy ma być raport, poświęcony kwestiom dyskryminacji, nietolerancji, ale też wielokulturowości.
Kirgiskie tulipany14paź2010, 12:01 —
Jeśli potwierdzą się wstępne wyniki wyborów w Kirgistanie, będzie to zapowiedź bardzo ciekawej sytuacji. Oto bowiem w kilka miesięcy po kolejnej z rewolucji na terenie byłego Związku Radzieckiego, największym poparciem cieszy się partia... obalonego prezydenta.
Gwałty wojenne, czyli przemoc kontrolowana10paź2010 —
Siły ONZ po raz kolejny pokazały swoją nieudolność i bezużyteczność. Nic nie zrobiły, by zapobiec fali gwałtów, do jakiej doszło na przełomie lipca i sierpnia w Kongo. Oczywiście na myśl nasuwa się casus Srebrenicy. Ale dla mnie ciekawsze było „wytłumaczenie tajemnicy gwałtów”. Nie był to bowiem przejaw zwierzęcych (przepraszam zwierzęta w tym momencie) żądz, ale jeden z instrumentów terroru. Czyli znów przypomina mi się wojna w Bośni, gdzie gwałty wojenne były jednym z elementów machiny wojny i zniszczenia.
Prawa człowieka nie mają ceny9paź2010, 11:29 —
Pokojowa nagroda Nobla dla chińskiego dysydenta, Liu Xiaobo to znak, że Komitet Noblowski nie przelicza praw człowieka na pieniądze. Po dosyć kontrowersyjnym ubiegłorocznym werdykcie (Nobel dla Barracka Obamy), w tym roku nominacja nie budzi niczyich zastrzeżeń. Poza oczywiście protestami rządu chińskiego.
W obronie chrześcijan6paź2010, 22:37 —
Liberalne elity europejskie podnoszą często temat rzekomo opresyjnego charakteru chrześcijaństwa, zwłaszcza katolicyzmu. Zapominają jednocześnie o drugiej stronie medalu - prześladowaniach, jakim poddawani są chrześcijanie. Tymczasem rocznie ofiarą takich prześladowań pada na świecie około 100 mln osób.
Serbska jesień 10 lat później3paź2010 —
Za kilka dni minie 10 rocznica wyborów, które odsunęły od władzy Slobodana Miloszevicia. Z tamtej euforii, jaka ogarnęła ludzi, nie zostało nic. Nic też nie zostało z jedności ówczesnej opozycji. Ale skąd my to znamy.
Odmładzanie Partii Pracy27wrz2010, 16:59 —
Labourzyści postanowili pójść śladem torysów i odmłodzić i ocieplić wizerunek partii. Zwycięstwo młodszego z braci Milibandów ma pomóc w dotarciu do dwóch warstw: robotników i ludzi młodych.
Francuska fala25wrz2010 —
Z uwagą obserwuję rozwój wydarzeń we Francji. Oczywiście najbardziej frapująca i brzemienna w skutkach dla całego wszechświata jest biografia Pierwszej Damy, ale gdzieś w tle tego wiekopomnego wydarzenia i aktu są decyzje o deportacji Romów, konflikcie z Komisją Europejską i zakazie noszenia burek. Decyzje, które mogą być kluczowe dla całej Europy.