Msza rozpoczęła się dziesięć dni po tym, jak kardynał Robert Prevost został wybrany na 267. papieża Kościoła katolickiego. Wśród najważniejszych momentów uroczystości znalazło się nałożenie paliusza – pasa będącego znakiem pasterskiej odpowiedzialności następcy świętego Piotra – oraz przekazanie Pierścienia Rybaka, który, jak przypomina serwis Vatican News, nawiązuje do powołania apostoła Piotra jako „rybaka ludzi”.
Leon XIV i krzyż z historią
W trakcie ceremonii uwagę przykuł nie tylko papieski strój, ale również ferula – pastorał, który Leon XIV trzymał w dłoni. Jak zauważyła organizacja katolicka Knights of Columbus, to ten sam pastorał, którego jako pierwszy użył papież Paweł VI przy zakończeniu Soboru Watykańskiego II. Później korzystali z niego wszyscy papieże, w tym Jan Paweł II, z którym jest on najmocniej kojarzony.
Juan Carlos Corvera, szef hiszpańskiej fundacji edukacyjnej noszącej imię polskiego papieża, podkreślił w serwisie X (dawniej Twitter), że widok Leona XIV z tym symbolem był dla niego poruszający. „To piękny znak – nowy papież składa w ten sposób hołd Janowi Pawłowi II” – napisał jeden z internautów.
Gest pełen znaczenia
Nie tylko ferula, ale również ornat Leona XIV wywołał skojarzenia z Janem Pawłem II. Wśród internautów nie zabrakło takich, którzy zauważyli podobieństwo do stroju, który polski papież miał na sobie podczas inauguracji swojego pontyfikatu w 1978 roku. „To symboliczny gest – w końcu 18 maja przypadają urodziny Jana Pawła II” – napisał jeden z komentujących.
Inny użytkownik dodał: „To 105. rocznica jego urodzin. Papież Leon miał na sobie ornat i ferulę używaną również przez Benedykta XVI i Franciszka. Mocny przekaz!”.
Jeszcze przed ceremonią ksiądz Matthew P. Schneider udostępnił zdjęcie Jana Pawła II z tym właśnie pastorałem, określając go jako „jeden z najbardziej poruszających krzyży” i „prawdziwy symbol duchowości”.
twitterCzytaj też:
Papież rozważał inne imię? To nie musiał być Leon XIVCzytaj też:
Aborcja, eutanazja, gender. Co w tych tematach mówił papież Leon XIV?