Sprawę opisała szczegółowo redakcja portalu Wirtualna Polska. W 2024 roku Słupsk starał się o poszerzenie granic, ale planu tego nie udało się zrealizować. Samorządowcy chcą jednak ponownie przystąpić do realizacji pomysłu. Tego samego chcieliby lokalni politycy w Ustce, która niedawno skończyła prowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne.
Pomorze. Lębork chce poszerzyć granice. Mieszkańcy sąsiadujących miejscowości zbierają podpisy
Śladami wspomnianych miast chce pójść Lębork. Dziennikarze wskazują, że od momentu obwieszczenia decyzji o rozszerzeniu granic rada miasta przegłosowała ws. już dwie uchwały. Dzięki nim będzie można przeprowadzić analizy, a także rozpocząć konsultacje społeczne.
W rozmowie z wp.pl Jarosław Litwin – burmistrz Lęborka – wyjaśnia, że planowane poszerzenie granic to „efekt wniosków skierowanych do urzędu miejskiego przez mieszkańców z miejscowości Rybki, Lubowidz oraz właścicieli firm i gruntów sąsiadujących z miastem od zachodniej i północnej strony”. Wskazuje, że zebrano już 150 podpisów, ale proces wciąż trwa i może być ich więcej.
Włodarz zaznacza, że decyzja nie zapadnie rychło. Najpierw dojdzie do konsultacji społecznych, w trakcie których mieszkańcy gminy Lębork, a także gminy Nowa Wieś Lęborska podzielą się swoimi opiniami.
Wójt Nowej Wsi Lęborskiej mówi o „zaskoczeniu”. „Chcą podwoić swoją wielkość”
Sprawa rozgrzała część lokalnej społeczności. WP skontaktowała się z wójtem gminy wiejskiej – Szymonem Medalionem. Lokalny polityk przyznał, że samorządowcy mieli zajmować się innymi sprawami, ale nieoczekiwanie celem nadrzędnym będzie teraz dla nich walka o „obronę granic”. – Dla nas ta sytuacja jest absurdalnym zaskoczeniem, nie spodziewaliśmy się tego – mówi. Co ciekawe, włodarz dowiedział się o planach Lęborka nieco ponad tydzień temu, a jednak miasto podjęło już uchwałę intencyjnę ws. rozszerzenia granic.
Medalion przypomina, że Lębork ma niecałe 18 kilometrów kwadratowych powierzchni. – Chcą nam zabrać około 20 km kw. Miasto chce więc podwoić swoją wielkość – twierdzi. Wójt zaznacza, że chodzi o „tereny bardzo cenne nie tylko ze względu na możliwości zabudowy, ale też atrakcyjne z punktu widzenia przyrodniczego, rolniczego i turystycznego”. Są to również ziemie przylegające do węzłów nowej drogi ekspresowej, która w opinii samorządowca „przybliży” gminę „do Trójmiasta”. Dodaje, że w ciągu kilku lat Nowa Wieś Lęborska zainwestowała na tych ziemiach kilkanaście milionów złotych. – Mamy nawet zaplanowane tam projekty dróg, zaciągnęliśmy długi na rozwój tych terenów. Co teraz mamy zrobić? – zastanawia się.
Jego zdaniem wiele osób umyślnie wyprowadziło się z miasta na wieś, chcąc mieć więcej spokoju. Ci ludzie nie chcą stać się mieszkańcami miasta.
Problemy, nieznane skutki i różnice między miastem a wsią
Medalion jest również świadomy, że Lębork chce mieć dochody z tego, że obszar wpływów miast coraz bardziej obejmuje sąsiednie gminy. Problem ten jednak zdaniem wójta powinien zostać rozwiązany „systemowo, na poziomie centralnym” – mówi w rozmowie z WP.
Lokalny polityk zastanawia się, jakie te zmiany przyniosą skutki za dekadę lub dwie. Wskazuje na ochronę obszarów rolniczych i przyrodniczych. Przypomina o różnciach w zasadch zagospodarowania przestrzennego w miastach i na wsiach. Chodzi tu między innymi o takiej kwestie, jak odrolnienie terenu.
WP przypomina, że póki co zgodnie z przepisami to rząd musi wyrazić zgodę na poszerzenie granic danej jednostki administracyjnej. W przyszłości może to jednak ulec zmianie. Potrzebna jest jednak ustawa.
Mapa Polski uległa zmianie w 2025 roku. Nowe miasta i gminy
Pisząc o rozszerzeniu granic, warto wspomnieć o zatwierdzonych już zmianach na mapie Polski, które weszły w życie wraz z nowym rokiem 2025. Od teraz graficzny obraz powierzchni państwa zawiera siedem nowych miast i dwie gminy.
Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce miastami są:
- Kazanów (gmina Kazanów, powiat zwoleński, woj. mazowieckie),
- Końskowola (gmina Końskowola, powiat puławski, woj. lubelskie),
- Kurów (gmina Kurów, powiat puławski, woj. lubelskie),
- Wąwolnica (gmina Wąwolnica, powiat puławski, woj. lubelskie),
- Kobylnica (gmina Kobylnica, powiat słupski, woj. pomorskie),
- Sobków (gmina Sobków, powiat jędrzejowski, woj. świętokrzyskie),
- Zaniemyśl (gmina Zaniemyśl, powiat średzki, woj. wielkopolskie).
Na mapie widnieją także dwie nowe gminy: Grabówka i Szczawa.
Czytaj też:
Trump zmienił nazwę Zatoki Meksykańskiej. Google zapowiada „szybką aktualizację” mapCzytaj też:
„Najbardziej kolorowe miasto”. Amerykanie zachwyceni kolejnym miejscem w Polsce